| anonim_4396 a întrebat:

Buna toata lumea! in urma cu aproximativ 8 ani mi-am facut un control oftalmologic si am descoperit ca am miopie. sincer nu imi amintesc dioptriile.in jur de 2.5.pe parcursul acestor ani am schimbat 3 perechi de ochelari care nu prea i-am purtat, deci au fost bani aruncati degeaba. la ultimul control am avut dioptrii 1 respectiv 0.9. de ceva vreme observ ca atunci cand sunt obosita calitatea vederii mele scade considerabil si am probleme cu focalizarea lucrurilor care sunt mai aproape de distanta de 50 de cm. intrebarea mea ar fi urmatoarea: am vazut niste ochelari la un pret foarte avantajos, ma tenteaza foarte mult modelul si dioptriile sunt de 1. stiu ca daca imi voi face ochelari de vedere nu ii voi purta si vor fi alti bani aruncati pe fereastra. sa imi cumpar acei ochelari? si...ar putea afecta cu ceva faptul ca la un ochi dioptria va diferi cu 0.1? mentionez ca odata cu pretul scazut, calitatea ochelariilor/lentilelor nu va fi cea mai buna.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu pot sa-ti spun precis, dar si eu am dioptrii diferite si ochelarii asa mi-au fost facuti. Ceea ce mai stiu, din experienta mea, este ca daca nu porti ochelari vederea se degradeaza mai repede decat daca porti. Sanatate si numai bine!

| cristinuza a răspuns:

Eu zic sa nu risti daca nu ai 1 nu risca si mai bine te duci la oftalmologic sa-ti recomande el niste ochelari nu foarte scumpi dar buni pentru dioptriile tale. Dar faci cum vrei nu-ma sa ai grija