| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre spitalele si personalul medical din Romania?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Spitalele sunt intr-o stare precara, materialele sanitare sunt pe sponci, personalul medical e platit cum e platit. probabil de aici si dorinta medicilor de a primi spaga. cat despre asistente, eu nu consider ca daca primesc o ciocolata, fac avere.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Oooooo, cat de multe ar fi de zis.
Faza este ca la ce salariu au, exact asa se preocupa de pacienti. Deci ministerul sanatatii se preface ca le da salariu, iar ei se fac ca ii intereseaza de pacienti. Cam asta ar fi. Sa vin si cu exemple? Pai cel mai recent ar fi de nasul meu care a facut acum vreo 3 luni un infarct si dupa ce a iesit din spital, analizele au constatat ca are nevoie de 4 baipasuri urgente la inceputul lunii Noiembrie. Este luat in colimator de Spitalul de Urgenta Floreasca si nici in acest moment spitatlul nu are locuri libere (spune medicul). Deci nasul este acasa si telefoneaza in fiecare zi la spital sa vada daca s-a eliberat vreun loc(bataie de joc tinand cont ca a platit asigurarile medicale toata viata destul de mult lucrand in aviatie iar acum ca pensionar cu o pensie cat salariul presedintelui plateste inca o groaza de bani in fondurile asigurarilor de sanatate si cand ai nevoie sa nu poti sa-ti rezolvi problemele de sanatate ).
Si inca un exemplu? De fapt mi s-a facut scarba si ma duc la buda sa vars.

cami
| cami a răspuns:

Eu nu inteleg de ce o tot dati inainte cu salariu, si ca sunt platiti prost. Daca un om nu are posibilitati materiale, sa-i indese in buzunar cateva hartii, este normal sa fie tratat cu indiferenta, si lasat sa moara? Si chiar daca, incompetentul tot incompetent ramane.

| hasegawa a răspuns:

Primesc salariu dupa cum si merita, nu fac mai nimic pana nu li-se da plus, pe deasupra te trateaza cum ei ar fi cei mai si tu ai fi ultimul om dupa strada. Din nevoia de ajutor apelam la ei ci nu din placere.
Intodeauna se spune ca nu sunt banii pentru a inbunatatii aparatura, insa ma rog unde merg toti banii dati de la straini si alte sume exorbitante care au fost alocate de la guvern.
Am trei asigurari medicale, plus cea care o plateste sotul din salariu, daca sunt internat in tara unde locuiesc, am 70% discaunt din taxa platita de sot, primesc dupa fiecare asigurare intre 50$-100$ plus, in caz de operatie cateva mii de dolari.Nu fac altceva decat sa stau in spital si sunt platita mai bine decat daca a-si munci.Normal ca si sumele care ajungi sa le platesti incep de la cateva sute de $ pana la cateva mii.insa mai mult de jumatate din suma se intoarce ceva gen 80%. Curatenia lasa foarte mult de dorit in Romania, in comparatie cu alte tari, apoi cel mai important este meniul care se da in spitale...Cum domne sa dai aceea-si mancare la cardiaci/bolnavi de rinichi/ficat/probleme reumatice, etc.In strainatate in fiecare ni se aduce un meniu pe care il alegem pentru ziua urmatoare, este format din patru felurii de mancare pentru pranz si cina. Dupa boala care o avem toata lumea are meniu diferit...nu cred ca va ajunge vreo data acest sistem si in romania
A trai in Romania inseamna a fi plin de fite, lumea nu face difernta intre ce este bun si practic si ce este brand insa de prost gust.
Tot ce tine de relatile cu publicu in romania este la un nivel mediocru ca si cei care lucreaza in asemenea institutii.

| shalimar a răspuns:

Cuuuuuutaaaaaressscu la tratament.va suna cunoscut? vi se pare normal sa trebuiasca sa te duci tu, om bolnav, sa iti iei tratamentul? sau daca esti in prag de lesin si esti singur in camera, imi spui si mie cum chemi asistenta? nu mai spun daca e noapte si te ia cu injuraturi ca ai trezit-o.tratare cu indiferenta totala.eram internata cu baiatul meu in spital avea febra 40 i-a dat un siropel si a zis d restul t ocupi tu ca noi mergem la nani. l-am luat p sus p respectivul asistent care statea in permanenta cu telefonul in mana sa vorbeasca cu prietenii.grupul medical t trateaza de sus si cu indiferenta, spitalele te fac sa vomiti. e o rusine.pai in strainatate un doctor nu se da superior, o asistenta vine la pat si iti da tratamentul, mancarea ti-o alegi, si nu mai spun ca ai la dispozitie butonul de urgenta e care il apesi cand te simti rau sau doar daca ai o intrebare, fara sa risti sa te apostrofeze asistenta.