| George12356456 a întrebat:

Ce părere aveți despre terapia cognitiv comportamentala? Vindeca timiditatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu mereu am mers pe principiul fundemental al universului,totul incepe de la simplu spre complex,uite pasi recomandati de mine
socializare pe un chat
socializare cu cineva vocal
socializare cu cineva vocal,video
socializare reala, incercam sa iesim din zona de confort mereu, nu ne iubim zona, imagineazati ca trebuie sa vorbesti,ca e important pentru tine, astfel vei vorbi, cartile,terapia cognitiv comportamentala nu te vor ajuta,totul sta in ce experiente ai, si eu eram timid la varsta ta dar nevoia te impinge, nu ai de ales, majoritatea ne iubim zona de confot foarte mult, preferam sa citim o carte si sa fim vorbareti, o carte e o unelta atat la fel si terapia cognitiv comportamentala, timiditatea nu este o boala este lipsa experientelor de socializare

| Donsavas a răspuns:

Da,ajuta foarte mult in cazul persoanelor timide.
Sa stii ca si antidepresivele înlătura emoțiile. Poti consulta un medic dacă e așa serios.

| Sunshine123 a răspuns:

Potrivit definitiei sale, aceasta terapie are ca rezultat vindecarea sau ameliorarea unor simptome neuropsihice ( referitoare la nervi ) sau psihomatice ( originea psihica a unor boli), totusi timiditatea nu se incadreaza in nici una din categoriile de mai sus. Ca sa intelegi, timiditatea nu este o boala, ci poate fi un defect sau o calitate in functie de cum o vede detinatorul ei.
Daca esti timid asta inseamna ca nu te simti in largul tau, fie in cercul de prieteni, fie in cadrul familiei ca sa te poti deschide lor. Ceea ce trebuie sa faci ca sa iti infrangi timiditatea este sa iti gasesti prieteni cu care esti pe aceeasi lungime de unda si sa ai incredere ca ei te vor accepta asa cum esti tu. Deseori cauza timiditatii este reprezentata de lipsa increderii in sine, asa ca te incurajez sa faci lucrurile care iti plac si care te fac sa te simti ca in zona ta de confort. Exceland la un anumit lucru poate fi primul pas catre capatarea increderii in tine insuti.

| Mosotti a răspuns (pentru Sunshine123):

Originea unei boli psihice este genetica, nu neaparat psihologica, factorul psihologic scoate la iveala vulnerabilitatea genetica, boala psihica se trateaza, cate cazuri nu s-au agravat din cauza ca nu s-au dus oamenii la medic si a pierdut vremea la pisicolog. Ca dovada ca acelasi factor de mediu afecteaza oamenii in mod diferit.

Insa da, timiditatea nu este o boala, este o problema strict psihologica si ea se rezolva la psiholog.

Deci raspunsul este da Adelin, ajuta acea terapie, fa-o cu incredere.