| J7anine a întrebat:

Ce parere aveti despre tratamentele hormonale? favorizeaza cancerul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoritsa a răspuns:

Nu s-a dovedit stiintific ca tratamentele hormonale ar favoriza aparitia vreunui cancer. Dar, ele pot accelera evolutia unui cancer deja existent, de tipul cancerelor asa-numite hormono-dependente. Tocmai de aceea toate tratamentele hormonale sunt eliberate pe baza de prescriptie medicala (macar in teorie si legal). Si, in cursul tratamentului se recomnada supravegherea medicala. Este valabil si pentru pilulele contraceptive si pentru cele de menopauza (terapia de substitutie hormonala).

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista cancere hormono-dependente si s-a dovedit ca anumite tratamente cresc riscul unor cancere. De aceea aceste tratamente se recomanda cat de rar posibil si numai dupa informarea pacientului. Tratamentele hormonale obisnuite: contraceptive orale, Eutyrox nu s-a demonstrat ca ar favoriza cancerul.

| mioara a răspuns:

Nu daca sunt date de un dr

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" http://www.9am.ro/......ancer.html " ...asta am gasit in primele 2min cautari google unde gaseste orice daca sti cum sa kuti, sper ca ajuta;)