| Ada... a întrebat:

Ce parere aveti despre vaccinul contra HPV-ului? Am auzit atatea lucruri si bune si rele, si sunt foarte bulversata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ofera protectie 100% e adevarat, dar ofera o protectie foarte buna. Eu am incredere in el si sunt convinsa ca in 10-15 ani vor incepe sa se vada efectele lui bune, in sensul scaderii dramatice a numarului cancerelor de col. Eu il recomand tuturor femeilor care nu sunt infectate.

| tee a răspuns:

Din cate am citit eu vaccinarea contra HPV este eficienta pana la varsta de 26 ani, insa varsta optima este intre 10 si 16 ani.
Ce nu stim despre acest vaccin:
"Vaccinarea te apara de efectele periculoase ale infectiei. Este important sa intelegem ca acest vaccin nu contine particule virale sau virus, nici macar atenuat. De aceea nu exista risc de a face infectie sub nici o forma. El doar stimuleaza imunitatea, capacitatea de a neutraliza virusul si inmultirea lui." Dr. Ruxandra Dumitrescu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Niciun vaccin nu oferă protecţie de 100%, sunt sceptică privind acest vaccin.
Cu toate studiile în domeniu, nu s-a găsit un tratament de vindecare a cancerului de col uterin.
Rămâne la atitudinea ta să iei decizia finală, să-l faci sau nu.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună din nou.
@cristina1976 dragă, eu am scris "protecție" nu "tratare" cu acest vaccin.
Nu s-a găsit un tratament pentru cancerul de col uterin. Am făcut specificația clară, fără să las loc de interpretare.
Tu ai înțeles greșit. Mai citește primul meu răspuns și ai să-mi dai dreptate.
O seară plăcută în continuare.
Pa, pa.

| lauradm a răspuns:

Este un lucru bun. Te ajuta la sanatate si este bine sa fii cu un pas inainte

| cristina1976 a răspuns:

Pentru @Legiuitoarea: vaccinul nu trateaza, niciun vaccin nu face asta. Vaccinul previne, iar faptul ca nu elimina complet pericolul cancerului, nu-i un motiv sa nu-l faci. Cand vorbim de cancer, orice reducere a riscului de imbolnavire e lucru mare. Medicii spun ca vaccinarea + screening-ul periodic (Papanicolau) reduc riscul aparitiei cancerului cu 94%. Acum, daca nici pe medici nu-i credem, nu stiu pe cine altcineva am putea credita. Pe Mama Omida?