| smaranta a întrebat:

Ce parere aveti, e bine sa faci sex in timpul ciclului? Intreb pentru.ca am dedus din unele intrebari de pe aici ca se practica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu este recomandat în acest interval de timp.
Fetele aplică această metodă pe post de contracepţie!?!? Dar nu este aşa.
Nici bărbaţii nu se dau în lături, cu toate că ar trebuie să le dea un pic de linişte pentru câteva zile.
Fiecare cu educaţia lui.
Pa, pa.

4 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Ca o gluma: Ciclul menstrual tine 28 de zile, asa ca e cam normal sa faci sex in timpul ciclului. termenul corect e menstruatie :p
Avantaje: Nu exista riscul ca fata sa ramana virgina (exista insa si metoda calendarului care iti da cateva zile in care nici fata nu e la menstruatie, si nici nu exista riscul sa ramana insarcinata). In acel moment sunt eliberati destul de multi hormoni care fac femeia sa fie mai dornica, sa se excite mai tare si mai repede, asta traducandu-se ca orgasm mai rapid si mai puternic pentru ea, si eventual, pentru partener.
Dezavantaje: Poate fi dureros pentru fata (mucoasa vaginala are si ea de suferit in acest moment). Exista un risc mai mare de infectie (mucoasa mai sensibila, sangele mai e si mediu de cultura excelent). E destul de murdar, sangele menstrual, avand calitatile de a fi "sange" (lucru care sperie multi oameni) si e si mai impur asa ca si mai "scarbos" (folosesc acest termen in lipsa altuia mai bun).
Parerea mea e ca durerea e prioritara, asa ca... nu prea e bine.

| psiholoaga a răspuns:

Se practica. Personal, nu imi place, mi se pare "messy" si cred ca, totusi, 4 zile pe luna pot sa ma abtin. Atata timp cat se foloseste prezervativ, e bine. Fiecare cu gusturile lui, in dormitor sau in afara lui.

| smaranta explică:

Ai dreptate Psiholoaga, am pus intrebarea pentru ca am ramas cumva mirata ca se practica asa ceva.Parerea mea, ca e de prost gust si nu e nici sanatos, poti sa te alegi cu vreo boala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nk