| NicEbOy a întrebat:

Ce patesc cei care fumeaza marijuana cu ce le afecteaza la sanatate? ce vor pati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AndreiGabi a răspuns:

Nu stiu daca sanatatea este principalul pericol al acestui viciu.Creaza dependenta foarte rapid, distruerea viitorului propriu(in viitor eu personal nu pot vedea o familie in care tatal sa fie fumator si copilul sa fie fericit), dorinta de mai mult si riscul de a pica de la etaj speriat de clanta usii...

| JustInCase_1628 a răspuns:

Compusul activ al marijuanei, THC este foarte rapid asimilat in sange, si prin urmare intr-un interval de numai cateva minute persoana in cauza va resimti efecte precum intensificarea ritmului caridiac, probleme legate de coordonare membrelor si de echilibru, scaderea timpului de reactie sau inrosirea ochilor datorita dilatarii vaselor de sange de la nivelul acestora. In plus, asemenea oricarei alte substante toxice pentru organism, marijuana este caracterizata de efecte imiediate, precum si de efecte pe termen lung.

Efectele imediate ale marijuanei sunt:
- cresterea tensiunii arteriale;
- datorita scaderii timpului de reactie, acest drog poate fi cauza producerii unor accidente rutiere grave;
- afecteaza functiile cognitive ale creierului;
- afecteaza memoria recenta.

Efectele pe termen lung ale marijuanei sunt:
- creste riscul dezvoltarii anumitor forme de cancer, fapt explicabil prin prezenta in tigarile de marijuana a anumitor substante similare unei tigari de tabac, considerate factori declansatori ai anumitor forme de cancer;
- afecteaza sistemul imunitar, si cu precadere capacitatea celulelor T de la nivelul plamanilor de a preveni aparitia anumitor infectii;
- afecteaza plamanii si caile respiratorii, crescand riscul dezvoltarii anumitor afectiuni precum tuse (uneori insotita de flegma), dureri la nivelul pieptului, sporirea gradului de vulnerabilitate la infectiile pulmonare, precum si obstructionarea cailor respiratorii.

| SG1995 a răspuns:

Pai depinde de cantitatea în care se uzează și cât de mult.
Pe termen scurt poți avea bad trip, paranoia, să fii dezorientat.
Pe termen lungă îți afectează capacitatea de memorie, viteza de reacție, fertilitatea.
Dacă ești cardiac sau ai probleme psihologice e total contra-indicat și de curiozitate. Dependența e numai de natură psihică, iar viteza în care se instalează depinde de cât de des și mult consumi.

| bart a răspuns:

Afecteaza tot