| me_6767 a întrebat:

Ce pot face pentru a nu mi se mai exfolia unghiile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Incearca sa freci unghiile timp de 10 min de 2-3 ori /zi, timp de 10 zile si capsulele cu drojdie de bere care le gasesti la plafar contin multe vitamine, calciu, zinc, magneziu.

6 răspunsuri:
| elena a răspuns:

In fiecare zi timp de o luna de zile tine unghiile 10 minute in ulei comestibil putin mai cald spre fierbinte pana la limita suportabilitatii si multa rabdare, sigur vei reusi.
Alceva in tot acest timp nu te da pe unghii cu nici un fel de oja si este bine ca macar jumatate de an sa eviti oja sidefata.

| ioanaa a răspuns:

In primul rand te asiguri ca nu ai lipsa de calciu sau de vitamine, apoi apelezi la un lac intaritor. Dar daca poti, sa iti cauti unul din saloanele de specialitate, astea din comert nu sunt atat de bune.
Aceeasi problema am avut-o si eu, dar de cand am renuntat la sucuri si mananc mai sanatos, se vede diferenta. Plus ca ma folosesc si de un lac special, cam scump ce-i drept, dar cand imi vad mainile si unghiile lungi si sanatoase, parca nu mai conteaza banii. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ai probleme de calciu, eu asta am parit. pup.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dc nu ti le rozi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
O posibilă lipsă de calciu.
Masează unghiile cu ulei de recin sau de măsline.
La Plafar poți cere creme pentru unghii care au rol de prevenire a exfolierii, crăpării, etc.
Poți de asemenea să consulți și un medic dermatolog pentru o exactitate a afecțiunii.
Sănătate.
Pa, pa.

| capricc a răspuns:

Citeste asta cap coada http://fucsia.ro/10-trucuri-pentru-unghii-naturale-lungi-pana-la-paste/ daca nu gasesti o solutie cosmetica atunci poate fi o carenta din alimentatie...