| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot face pentru a scapa de raul de masina? Urmeaza sa plec intr-o excursie care presupune mers cu masina cam 11-12 ore...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Laur
| Laur a răspuns:

Rau de masina se trateaza usor cu antiemetice pentru kinetoze, mergi la farmacie si cere orice produs din categoria asta (stiu farmacistele ce sa-ti dea), se elibereaza fara prescriptie si functioneaza.

Shin
| Shin a răspuns:

In primul rand, trebuie sa fi animata de cei din jur. Incearca sa intreti conversatii interesante care or sa-ti tina captata atentia. Raul de masina se produce atunci cand in creierul tau apare o "confuzie" care duce la o stare de ameteala. Confuzia creierului este ca tu stai (pe scaun in masina), dar de fapt te misti (fata de mediul inconjurator). Daca iti tii captata atentia 100% la altceva, nu ti se va mai face rau (mai usor de zis decat de facut.) Printre sfaturile date de ceilalti, te rog sa incerci sa-ti tii capul intre genunchi (stai aplecata cu capul in jos, si ti-l tii intre picioare (genunghi)) E ceva ce la mine a dat rezultate uimitoare. Si in ultimul rand, sa nu uiti sa-ti iei multe pungi la tine happy Cand se intampla, se-ntampla tongue
Numai bine, Shin

| nellyneliana a răspuns:

Nu poti face mare lucru, eu am incercat mai multe metode babesti cum s-ar zice:sa stau cu un scobitor in gura, sa miros capacul unui parfum...chestii de genul, dar cand imi era rau luam niste pastilute-Emetiral, gasesti in farmacii. Poti intreba farmacista si iti recomanda ea...Vacanta placuta!

| Parintele a răspuns:

10 pungi de plastic( sa vomiti in ele) si vreo 2-3 lamai.

| dispe a răspuns:

Metoclopramid. Drum bun!

| Anca_6788 a răspuns:

Emetiral. eventual pungi.eu evit sa mananc fie ca merg atat de multe ore.si daca mananc.mananc f putin de ex 2-3 biscutiti. mie imi e frica sa vomit laughing

| biby29 a răspuns:

Mergi la farmacie sa-ti dea niste pastile, si i-ati cu tine niste lamai, alunga greata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai pe scaunul din fata ( obligatoriu ), faceti pauze dese si iesi la aer( macar la fiecare 30 de minute de mers ), fa cateva miscari atunci, nu manca foarte mult inainte sa pleci cu masina...Mergeti pe drumuri cat de cat bune, nu pe cele de tara, si incercati sa nu calatoriti in timpul pranzului cand soarele arde puternic!
Aerul curat e foarte important, daca n-ai clima la masina deschide geamul larg.
E foarte important sa fie curat in masina ( sa nu fie fir de praf in interior ), si, de asemenea, sa porti centura de siguranta.
Exista si medicamnete, mai bune decat emetiralul, mergi la
dr. de familie si-o sa-ti dea reteta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Emetiral.si tine geamurile de la masina deschise. faceti cateva opriri daca simti ca ti-e rau, stai 5 minute la aer, ca doar nu va grabiti nicaieri, nu? ai grija sa ai apa rece, de preferinta plata, in masina.nu manca mancare grasa inainte de plecare, dar nu pleca nici cu stomacul gol.mananca ceva fructe, de exemplu. daca puteti pleca noaptea, faceti asa, iti dai seama ca nu e la fel de cald ca ziua. drum bun happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Boraste fratele meu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Novocalmin