| Georgiana2905 a întrebat:

Cum pot scapa de raul de masina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu ai cum.
Singura sansa e sa combati raul de masina pe perioada unei calatorii:
1) Temperatura cat mai joasa in masina (15-25 de grade. Nu trebuie nici sa iti fie cald, dar nici sa incepi sa tremuri de frig)
2) Priveste doar pe geamul din fata. Daca privesti pe geamurile laterale, datorita faptului ca toate elementele apropiate (pomii de pe marginea drumului, etc) se misca foarte repede prin fata ochilor, si asta te ameteste
3) Mesteca guma.
4) Ia un emetiral cu 30 de minute inainte de a urca in masina.
5) Nu incerca sa citesti/concentrezi cu privirea pe obiecte apropiate. Incearca sa privesti cat mai departe. Lucrurile apropiate par ca se misca prin vibratiile masinii, si asta da ameteli.

13 răspunsuri:
| Dara a răspuns:

Ia de la farmacie Emetiral sau Metoclopramid. De obicei dau rezultate.

| emy a răspuns:

Buna, Georgiana! Si eu am avut aceasta problema multi ani de zile, si nu stiam ce sa fac.Acum vreo 2-3 ani, am intrebat la farmacie ce pot sa iau ca sa nu am astfel de neplaceri in timpul calatoriei, si mi s-a recomandat "Emetostop". Se ia cu o ora inainte de plecare si, daca bine am retinut, efectul lui dureaza cam 24 de ore. Dar eu luam si la plecare, si la intoarcerea din calatorie.Sa nu-l iei mai tarziu, caci poti sa ai probleme.Eu,odata,am uitat sa-l iau la timp si am avut probleme. Dar, totusi, ar fi bine sa vorbesti cu un medic sau un farmacist, caci oamenii reactioneaza diferit la medicamente.In plus, depinde daca ai vreo afectiune, si ce afectiune. Poate ca nu ai voie sa iei orice.Citeste si prospectul! Multa sanatate, si te pup!

Janina
| Janina a răspuns:

La farmacie sunt niste pastilute speciale pentru raul de masina!

| JustMeFlory a răspuns:

Cu pastile, sunt la faramcie.Si lamaia este intr-adevar buna! Ia o sticla cu apa minerala si stoarce lamaie(ca o limonada) fara zahar!
Succes!happy

| Silvia a răspuns:

Offf si eu am problema astastraight face
Dar eu am rau numai de masinile mari...in cele mici e ok...cand merg in excursii mi se face mereu rau, si ca sa imi mai treaca, nu citesc nimic in masina, nu mananc, si mi-au dat profesorii si colegii[ca eu nu am luat niciodata la minelaughing))] sa pap lamaie si sa beau o zeama galbena...nu mai stiu cum se cheamastraight face... aaa si eu mai stateam in picioarebig grin cand nu stateam jos imi era mai binebig grin

| arysa a răspuns:

Eu am urmat sfaturile de aici si ma simt mai bine:
http://www.medicina-naturista.ro/......asina.html

| ?H a răspuns:

Poti lua pastile anti-voma.
Du-te si pune intrebarea asta la farmacie ca stiu ei ce sa-ti dea.

| kathessa a răspuns:

Exista in farmaciile Dona niste acadele pe baza de ghimbir, se numesc CIKO.
Sau te duci la farmacie si ceri ceva pentru rau de miscare. Metroclopramid, de ex.

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Bei inainte de a urca in masina limonada, sau iei pastile happy eu mereu cand ma duceam in excursii mergeam cu lamaia dupa minelaughing ca mi-a zis diriginta ca iti trece raul de la eathinking

| cLaudYu a răspuns:

Buna.
Si fratelui meu (are 12 ani) ii era rau de masina. De fiecare data cand mergea in excursii sau cu masina mica ii era rau, cu totul ca lua medicamente impotriva raului de masina. El a scapat de raul de masina mergand mult cu masina big grin. De vreo jumate' de an nu ii mai e rau. Iti doresc si tie sa scapi de acest inconvenient.big grin
Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi cu bicicleta! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pleoscaie guma de mestecat sau pastile de la farmacie.