Întrebare recomandată | Vivianaaa255 a întrebat:

Cum pot scapa de raul de masina? big grin
P.s.: De 1 Aprilie merg intr-o excursie in Italia cu parintii. Initial trebuia sa merg cu avionul, dar cum nu se poate, trebuie sa merg cu masina. Avem de mers aproximativ 32 de ore. Se mai fac opriri, de asta nu-mi fac probleme.
Vreau cateva metode. happy
Multumesc!
Funda!winking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| dydav a răspuns:

Bratari de rau de masina sunt ieftine si utile! nu strici ficatul cu pastile.

| IoNyShimotukushichi a răspuns:

1.Stai la misloc daca stai in spate si uita-te in fata
2.Roaga-i pe parintii tai sa te lase sa stai in fata.
3.Nu manca inainte sa plecati.
4.Ia niste pastile inainte sa plecati.

| cυρcαкє a răspuns:

Bună. happy

Păi să nu mănânci înainte de a pleca. Eu, n-am rău de mașină în general, dar când am mâncat, mi s-a făcut foarte rău. Ai putea să-ți iei niște lămâie sau pastile (vezi la farmacie ce-ți recomandă).
Iar dacă cumva ți se face rău, stai la mijloc, sau în față... Dar să știi că dacă stai „pe" roată ți se face și mai tare rău.

Să nu uiți de pungă! :*
Pa, pa. wave

| Empathizer a răspuns:

Ia Metoclopramid, in dozele precizate in prospect pentru varsta ta, cu 1/2 ora inainte de plecare si inca de 3 ori pe parcursul calatoriei (la 8, 16 si 24 de ore de la plecare). Tine aproape si o cutiuta cu feliute de lamaie si mai rontaie din cand in cand cate una. Ia si cate o pastila cu ghimbir, de care zicea cineva aici.
Calatorie placuta!

| Empathizer a răspuns:

Asa se numesc capsulele cu ghimbir de care spunea cineva mai sus. Sunt foarte bune.

| marcous a răspuns:

Din cate povestesti, totul este in capul tau. Este o fobie
Ia un xanax (0, 25 mg) inainte.
Daca reapare raul mai iei unul (dar cu diferenta de minim 6 ore intre prize)

| Empathizer a răspuns (pentru marcous):

Raul de miscare (inclusiv raul de masina) nu este o fobie si nu raspunde la Xanax.

| marcous a răspuns (pentru Empathizer):

Psihiatrul este de de alta parere happy
Xanax nu este bun doar la atacurile de panica si la fobii. Este un relaxant al musculaturi (inclusiv stomacale) reduce greata si calmeaza.

| Empathizer a răspuns (pentru marcous):

Alprazolamul nu este indicat pentru raul de miscare si in niciun caz la copii. Iar psihiatrii nu trateaza raul de miscare in general, ci pacientii psihiatrici, care pot avea si rau de miscare, pe langa tulburarea psihica de baza. Ce noroc ca Xanaxul nu se elibereaza fara reteta de la farmacie!

| TheBlackEmo a răspuns:

Sincer si eu am avut si a trecut de la sine, dar te poti pune în fata sau poti lua niste medicamente anti-voma de la farmacie, dar stai linistit s-ar putea sa treaca de la sine daca o sa mergi mult cu masina, poti lua o lamaie cu tine si cand ti se face rau stoarce lichidul din ea si bea putin sau mai poti lua bomboane foarte mentolate! Bafta!

| mara11654 a răspuns:

Pai o prietena lua de la farmacie niste acadele pentru raul de masina.happy

Sper ca te-am ajutat.

| Laviniargint96 a răspuns:

Buna.uite pentru moment trebuie sa iei pastile pentru asta, poti lua metoclopramid, se gasesc in farmacie si fara reteta.Iei una la 4 ore..si cand mergi cu masina nu te mai gandi la senzatia de greata, rau! am fost la fel ca tine fix aceiasi situatie.acum doi ani am venit in Italia am luat pastile pana aici si la intoarcere eram deja obisnuita cu drumul si luam mai rar pastile.tu ia din 4 in 4 ore pana te obisnuiesti cu drumul.Iti mai recomand sa iti iei cu tine suc de lamaie si atunci cand iti vine senzatia de greata ia numai o inghititura. kiss

| Bonciu_Robert_1999 a răspuns:

Eu stiu doua metode prin care un coleg de al meu a scapat.
1.Stai la misloc daca stai in spate si uita-te in fata
2.Roaga-i pe parintii tai sa te lase sa stai in fata.

| Avram_Isabela_1977 a răspuns:

Sunt niste pastile care seamana cu ampicilina numa ca sunt verzi si sunt cu ghimbir. sunt foarte bune.