| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot face sa imi treaca mult mai repede raceala?crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Georgel26 a răspuns:

Buna! In primul rand stai linistit acasa in timpul cat urmezi tratamentul. e foarte buna o frectie cu carmol(desi te arde pielea ca naiba da merita-eventual bagi vata imbibata in urechi). Daca tusesti>clar un sirog gen Humex. Apoi Fervex-ul e foarte bun(caldut asa). Daca ai febra, incearca mai bine sa apelezi la un medic si sa-ti prescrie un antibiotic. Apoi bea muuulte lichide, in special compoturi facute pe moment(de mere, prune uscate, nu conteaza), clar ceaiuri si nu in ultimul rand sucuri de fructe(portocala+gref+lamaie= killer pentru raceala). In rest, ia adjuvante din astea dar in principiu e ok ce ti-am recomandat mai sus.
Insanatosire grabnica big grinwinking

5 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Bei un ceai cald cu lamaie, o baie calda la picioare, apoi te bagi in pat foarte bine acoperit. Medicalente poti sa folosesti paracetamol si vitamina C.

| Tourniquet a răspuns:

Metode naturiste : bai fierbinti cu sare grunjoasa, suc de lamaie (o lamaie-doua stoarsa/stoarse cu putina apa calda si putina miere), ceai de ceapa, frectii cu otet cu putina apa sau/si spirt, gargara cu apa si sare pentru gat, comprese cu apa rece sau otet cu apa pentru febra.
Metode pe pastile : Coldrex sau Ferfex, Ibalgin, Nurofen raceala si Gripa, ParaSinus, vitamina C.
Iti recomand sa te duci la farmacie si sa ceri ceva pentru raceala. happy
Dar, incearca si tratamentele naturiste.
Aa, si inca un sfat naturist : spune-ti mereu ca esti sanatoasa si corpul tau iti va raspunde cu "esti sanatoasa" happy.

| DonAnonymius a răspuns:

Nu prea ai ce face.Raceala e raceala. Ia pastile, imraca-te gros, fereste-te de vant, ploaie etc.Stai in pat si de astea. Nu se poate grabi trecerea cum nici nu se poate incetini.

| Buttercup30 a răspuns:

Eu stiude facut o baie fierbinte cu sare, sa iei o aspirina si sa te agi in plapuma big grin
du[aia de masaj cu spirt
sa bei vin fiert

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aolau doamneeeeee ce intrebari puneti uneori!