| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot face sa nu mai transpir in exces? Deodorantul nu imi foloseste deloc si la scoala trebuie sa stau ca un robot ca sa nu ma vada frun coleg. FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Transpiraţia excesivă poate avea multe cauze, începând de la dezechilibrul hormonilor tiroidieni şi terminând cu dezechilibrul SNV. Este foarte important să ştim CE anume tratăm şi abia apoi să alegem tratamentul. De exemplu, dacă transpiraţia excesivă provine din efortul organismului de a se detoxifia, trebuie ales un tratament de detoxifiere, altfel suprimarea transpiraţiei duce la acumularea toxinelor în organism cu efecte nefaste:
poate apărea steatoza hepatică, probleme renale, noduli, chisturi etc. Organismul va încerca să "depoziteze" toxinele de care nu poate scăpa. Este important un diagnostic care să identifice cauza.
Sunt de părere că un medic de medicină integrativă ar trebui să se ocupe de problema ta, trebuie să ştie şi endocrinologie, dar şi homotoxicologie şi fitoterpie şi electroterapie, lasă deodorantul deocamdată!
Te pup!

4 răspunsuri:
| robijam a răspuns:

S-ar putea sa ai nevoie de calciu, daca esti adolescenta s-ar putea sa fie si varsta, mi se intampla si mie nu ma misc deloc si ma fac ud.

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

Consulta un medic dermatolog. Iti va da tratament corespunzator!

Sanatate!

| ioana21S a răspuns:

Cel mai bine e sa consulti un medic.Sau poate si din cauza hainelor sintetice.

| crystygye a răspuns:

In mod normal e vina hainelor.Material prost sau care nu e bun pentru pielea ta.Dar posibil sa fie problema medicala.