| aqswdefrgthyjukilo a întrebat:

Ce pot lua ca sa-mi treaca raceala cat mai repede. Am luat raceala de la scoala acum 2 saptamana( aprox), am luat f multe medicamente( naturiste) si tot nu mi-a trecut.
As vrea sa-mi treaca raceala in cel mai scurt timp. ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Daria a răspuns:

Incearca Nurofen raceala si gripa.Bea multe ceaiuri cu lamaie, imbraca-te bine si stai acasa. Sper sa te faci bine:*

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Noi nu, dar doctorul de familie s-ar putea sa te ajute. Probabil ai avut o viroza si netratata corespunzator ai facut si o suprainfectie. In cazul asta iti va prescrie si ceva antibiotice.

| Bunny a răspuns:

Bea cat mai multe lichide(de preferat ceai HAPCIU-ajuta f mult la raceala). Stai infofolita in patura si pune'ti sare calda pe piept. Daca ai nasul infundat poti sa iti pui picaturi(de ex. PINOSOL). Si ia si ceva pastile(Algocalmin, paracetamol, nurofen, etc-depinde ce ai prin casa). In 2-3 zile o sa fii ca noua.happySper ca te'am ajutat:*.

| cretudaniel99 a răspuns:

Fervex, eurospal(daca tusesti), nurofen, vitamina C, paracetamol supozitor dar si pastile

| EmotionalKoma a răspuns:

Recelile din sezonul asta sunt chiar idistructibile(asa ne-a spus si dna de biologie) orcate antibiotice ai lua si ceaiuri si orice trece ff greu, trebuie sa bei cat mai multe lichide caldewinkinginsatanosire grabnica

| BumtSii a răspuns:

Buna!

Si eu sunt racita.Eu iti recoman Coldrex si Paracetamol si mai e Aspirin ( nu mai stiu care il dizolvi in apa nu are un gust f. placut dar la mine a functionat) Si pentru durerile in gat : Strepsils si Vitamina C cu propolis.Si 3-4 lingurite de miere pe zi.Si pentru febra si dureri de cap nurofen este f. bun.
Iti recomand sa-ti iei oscillococcinum de la farmacie.Este vreo 17 lei o cutie.Sunt niste tuburi cu niste "bilute" mici ca sa le zic asa si le pui sub limba si se topesc.Sunt dulci.Si iei una in fiecare saptamana duminica seara.Sunt pentru gripa si raceala.Eu de cand iau din astea nu prea am mai racit. Dar de la un timp nu am mai luat.
Sper sa iti fi fost de ajutor!

| deny a răspuns:

Pai si nu-i bine ca nu mai mergi la scoala

| Aniela2777 a răspuns:

Mie imi trece foarte repede cu Fervex de adulti cu lamaiehappy; x

| sadry a răspuns:

Apeleaza la doctor.sau ia paracetamol, vitamina C, aspirina, sirop nurofen, frectii cu carmol, baie in apa fiarta etc.plss funda!

| monabvb a răspuns:

Paracetamol si sosete cu otet si nu cai