| IlKvK a întrebat:

Am racit putin si in curand am scoala. Cum pot face sa treaca raceala mai repede? Stiu ca ea trece in 1 saptamana. Ma poate ajuta cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AleAnyo a răspuns:

Ar trebui sa bei niste ceai de ceapa. eu cand sunt racita beau o cana, (dar fara zahar sau miere, simplu) si imi trece raceala imediat. in cele mai grele cazuri, beau 3 cani dar in orice caz, in ziua urmatoare sau peste doua zile iti trece raceala. dar daca nu trece pana in ziua urmatoare sa bei si in ziua aia, si doar in caz ca ai planta aia, aloe prin casa sau prin apropiere poti sa scoti zeam dintr-o frunza si sa o amesteci cu un pahar cu apa si sa il bei asa dar repede.sa nu iesi din casa pana nu incepe scoala, sa stai in pat, in plapuma ar fi cel mai indicat, si daca ai centrala, sa o pornesti macar in camera ta. daca esti racita grav si nu trece nici asa, du-te la doctor, poate sa iei un paracetamol sinus. sper ca-ti vor fi de ajutor sfaturile mele. insanatosire grabnica! Te pup.

6 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Bea ceaiuri, fa bai calde, imbraca-te bine, spala-te des pe maini (cu apa calda). bafta! :*

| costyn162 a răspuns:

Repaus, multe ceaiuri, evita contactul cu frigul si putina rabdare...

| retouchan a răspuns:

Hei!
Ar trebui sa bei multe ceaiuri dar nu cu zahar, poate doar cu o lingura/2 de miere.Sa stai mult in pat acoperita cu o patura groasa.Si sa nu iesi afara.Deoarece se poate agrava. Sper ca te-am ajutat.Multa sanatate happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea ceai. muult ceai, ia cate o aspirina inainte sa te bagi in pat si bea ceaiul fierbinte si daca te doare rau gatu pune. ti ceapa la gat ( toaie ceapa felii infasoar. o in ceva carpa curata apoi leag. o la gat si peste pune un fular ca sa nu te usture ochii asa tare).
Si eu am fost racita saptamana asta adica inceput de raceala.si acum nu mai am nimic, ahh si dac ai miere, mananca miere si bag. o in ceai pentru ca. i ft buna
multa sanatatehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ffffffffffff

| nini69 a răspuns:

Pai trece daca te duci la doctor si iei pastilele sau siropul recomandat!