| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot sa fac sa "inving" teama de ace?big grin Adica imi e foarte frica atunci cand stiu ca trebuie sa imi ia sange...la vaccinuri nu am nimic, dar cand trebuie sa imi ia sange inlemnesc worried Cand mi-am facut analizele acelea gratuite doctorita nici nu a mai putut lua sange pentru ca nu mai curgea nimic laughing tot din cauza fricii laughing si mai e o chestie...cand imi ia sange lesin tot timpul big grin
Un sfat?big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| snepy a răspuns:

Incearca sa nu te gandesti ca iti ia sange, si nu te uita la ce iti face, nu o sa simti nimic, dar nu te uita la mananc ca atunci intri in panica, vorbeste cu cineva de preferat, care sa te insoteasca in cabina happy

19 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Daca nu te poate insoti cineva, care sa te tina de vorba, incerca sa te gandesti la ceva frumos si in felul acesta sa te relaxezi. O sa vezi ca totul e posibil.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu cred ca ai ce face happyDe teama asta vei scapa cu timpul fara sa faci nimic.Asa era eu la vreo 11-12 ani laughingImi era frica, dar apoi gata. S-a zis cu fricahappy

| eni a răspuns:

Gandeste-te la ceva frumos, si nu te uita! Sunt groaznice acele, cui plac?

| JustMeFlory a răspuns:

Nu prea poti! SI eu sunt exact la fel! Dar mie imi e foarte frica si cand imi fac vreun vaccin! Si eu lesinhappy...Ma fac toata palida la fata si aia sunt! Am incercat sa nu ma uit, sa nu ma gandesc. dar nu am reusit nimic!sad
Asta e!

| Gabry a răspuns:

Astept si eu raspunsuri la intrebarea astasadsunt in aceeasi situatie!
Eu am mers cu tatal meu si mi-a distras atentie, si pana sa ma uit eu a terminatbig grin.
Cred ca ar fi bine sa iei pe cineva cu tine, si sa vorbiti in timp ce iti ia sange! Si sa nu te uiti!

| kayan a răspuns:

Du-te la o sedinta de acupunctura laughing

| kathessa a răspuns:

Un psiholog ti-ar spune: fiecare teama ascunde o dorinta! Si ti-ar mai spune ca teama nu moare decit daca o ucizi tu. Programeaza-te la un psiholog si te vei vindeca. Exista sute de fobii si toate au rezolvare.
Succes!

| DoomNEzeu a răspuns:

I-ati o seringa de la farmacie si bagati-o in mana de o suta de ori, nu ai cum sa nu scapi de frica. Cand o sa te duci sa iti ia sangele nu o sa mai simti nici frica, nici acul.

| piticutz a răspuns:

Sentimentul acesta il vei avea mereu. Dar poti sa il miscsorezi cam asa:Cand trebuie sa te duci la analize incearca sa nu mai plangi sau sa te sperii cu ganduri...deoarece atunci nu o sa iti mai poata lua sange.Iti dau un pont:gandeste-te ca e doar ca o piscatura care dureaza 4-5 secunde.Si chiar asa e. Si daca nu te incordezi nu o sa simti nimic.Nu trebuie sa te uiti cand baga acul. Daca te duci si faci ce ti-am zis eu a doua oara nu iti va mai fi asa frica.Va fi doar un mic fior.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate nu ma credeti dar simt cand "scoate" sangele laughing
Vorbesc serios big grin
Deci nu cand baga acul...si cand imi ia sangele big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@mumoasa am trecut de aia "11-12 ani" si tot asa am ramas laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tensiune mica?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gandeste-te la altceva care-ti place fffff mult!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Voi astia care spuneti "gandeste-te la altceva" sau alte chesti din asta ia mai incetati si mie imi e frica si nu tin astea, bubbles pur si simplu incearca sa sa nu iti bagi ace in corp ce drac nu tte obliga nimeniwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie sa te sperii, cand aveam freo 9 ani mi-era frica plangeam... Incearca sa nu te uiti la ac si gandeste-te la ceva frumos ca esti la mare la un baiat daca esti fata, la un joc de pe calculator orice iti place tie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E baiat "inlemnesc" si nu te uita la ac asta e cel mai bun sfat big grin pana la urma nu te doare numai ca e senzatia aceea neplacuta sper sa te ajutebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A, scuze, "lesin" asta e cuvantul ce zice ca e baiat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu cum este... si eu am aceiasi proplema dar crede-ma ca nu rezolvi nimic prin a te gandi la ceva frumos ...pe mine una m-a tinut cinevalaughing cand o fost de luat sange sau la vaccin la fel tongue asta este acum soarta.

| deuxx a răspuns:

Asa patesc si eu. Te sfatuiesc ce ma sfatuiesc si pe mine insumi tot timpul (dar cu mine nu merge straight face). incearca sa te gandesti cat mai putin la faptul ca te duci sa-ti ia sange, la cum o sa te simti, gandeste-te la un baiat pe care il placi (daca esti fata) sau la ceva foarte placut. Sper ca macar la tine sa mearga. sad