| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna. Azi dimineata mi-am facut acele analize de care va spuneam acum cateva zile. Trebuia sa le fac ieri,dar a intervenit ceva si nu am mai putut sa le fac. Voi ce intamplari nasoale ati avut de la doctor?
Cum as putea sa nu mai fac atac de panica cand fac analize? O sa mai trebuiasca pe viitor sa fac si ultimile dati au fost traumatizante ca sa zic asa. Prima data mi-am facut analize in mana stanga cu un ac gros si m-a durut mana foarte rau,a doua oara mi-am facut cu ac mic dar mi s-a invinetit si tot m-a durut,iar azi a fost cel mai rau. Sa va povestesc ce s-a intamplat:
Eram foarte stresata cu analizele,deoarece data trecuta m-a durut mana foarte rau,iar din cauza asta am ajuns sa fac atac de panica. Astistentul care mi-a luat sange mi-a spus sa nu ma mai panichez,dar eu sunt foarte sensibila la durere si ma apuca atacurile de panica incontrolabil. M-am pus pe scaun si am inceput sa plang de frica(stiu ca la varsta mea nu e ok sa mai plang,dar mai nou am o noua fobie de luat sange). A palpat el venele sa vada daca am sange,dar ele "se ascundeau" din cauza fricii. Prima data gasise o vena in mana dreapta,dar cand a bagat acul a disparut si m-a intepat degeaba. Si el era foarte uimit si mi-a spus ca nu a mai vazut un om mai panicat la analize si care sa i se ascunda venele de cand face el. Eu cand am vazut ca nu merge in mana dreapta m-a luat panica si mai tare. Ajunsesem sa tremur efectiv si era sa si lesin acolo.
Dupa mi-a facut in mana stanga,pentru ca acolo am venele mai groase si de fiecare data tot de acolo ajung sa imi ia sange. Pana la urma a mers,dar cand mi-am vazut sangele in eprubeta aia mi-a venit rau. Nu suport sa imi vad propriul sange si nici al altuia. Odata am vazut o pisica pe strada care a fost calcata de masina si nu am mai dormit noaptea, pentru ca era in balta de sange si avea si ochii scosi.
Am avut o reactie excesiva si era sa ma iau la bataie cu asistentu'. Am dat o gramada de bani ca sa ce, sa ma intepe de 2 ori si sa ma si doara? El s-a si scuzat, dar mie imi venea sa il iau de gat. Dupa analize m-a si apucat o stare de era sa ajung la spital si cand am dat un plasture jos era plin de sange, nu am tinut apasat cat trebuia.
Cum sa nu ma mai panichez si sa nu imi mai fie rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eu nu am probleme cu analizele.Mi sa tras recent în doar câteva ore sânge de 5 ori fără branula si fără sa mănânc sau sa beau ceva.Si cred ca in afara de înțepături aia de insecta nu simti altceva.
În schimb am o cunoștință ce se panichează rău la tras de sânge și nu știu de ce, și nici el.Ca înțepături zice ca nu îl doare asa tare, de uitat acolo nu se uita, sângele nu si-l vede ca se uita în partea opusa dar tot ii e frica.
Nu condamn pe nimeni dar teama asta nu e logica și și voi stiti.

Eu întâmplare mai nașpa am avut-o cu perfuziile unde da, te poți panica un pic pentru ca baga în tine o sticla de ser ce tu habar nu ai ce e și cum iti va reactiona organismul.Mie una o perfuzie mi-a provocat criza de spasmofilie și de acolo a apărut teama de ele și mereu ii spun sa nu o pornească tare, sa îmi spună ce imi da etc și as prefera doar sa ma înțepe sa ia un pic de sânge decât sa îmi de-a perfuzie.

Treaba sta în felul următor.Eu am văzut la cunoștință asta a mea ca dacă devine degajat și vorbește cu asistenta, întreabă chestii și asistenta vorbește cu el se relaxează, ii apar venele și i se trage sânge ușor.Asa ca poți sa ii spui și tu ca îți e frica de ace și de tras sânge și poate prinzi un asistenta cu un pic de creier ce comunica cu tine pe parcursul proceduri ca să te relaxezi.Plus sa nu te uiți acolo când îți trage sânge, ca e logic neplăcut.
Mai poți sa propui o chestie.Cand îți trage dacă nu vine sange de la încheietura, sa îți traga de la dosul palmei ca de acolo curge mai repede.
Iar pentru invinetire și durere ca să nu se mai repete apasă vata aia mai tare măcar 1 minut și nu mai ai probleme.

| AmandinaDragan a răspuns:

'' ele "se ascundeau" din cauza fricii'' ha ha ha. De ce nu i-ai dat un sut in boase? Ala nu stie sa prinda vena asa ca te-a ''crosetat''. Banuiesc ca ai deja o mare vanataie. Toti tractoristii s-au facut asistenti medicali.

| Animeforlifee9921 explică:

Si bineinteles ca mi s-a invinetit