| gomen a întrebat:

Deci, fac frecvent dopuri de cerumen, iar ultima data cand am fost la ORL (acum 1-2 săptămâni) mi-a spus sa merg la dermatologie. Mama mi-a spus ca o sa mergem in curând, dar stam foarte foarte prost cu banii si mai locuiesc si la tara, n-avem masina..si acum simt o presiune pe ambele urechi.Iar pe net scria ca e din cauza glandelor sebacee. Credeți ca pot scăpa de asta chiar daca nu ma duc cand trebuie? Stiu ca e importanta sanatatea mea dar nu am cum sa fac..si mai imi e si frica de doctori, si nu vreau sa imi facă analizele. Alte metode nu exista? Poate sa imi ia un fir de par din cap sau o bucățică de matreata si să-l analizeze(nu sunt sigura ca am scris bine), nu? Sau sa îmi dea șampon sau ceva antibiotice, dar fara analizele. Nu stiu ce sa fac. Si nu pot sa nu ma uit ca eu sunt conștientă ca imi ia sange si mai si simt acul rece in vena.mi-e frica si cand vorbesc despre asta..si daca îmi fac analizele o sa lesin si poate îmi baga perfuzie..Doar de vreo 2 sau 3 ori mi-am făcut analizele si am lesinat sau trebuia sa mă tina o grămadă de persoane.
Ce sa fac? crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Organismul produce cerumenul pentru ca este nevoie de el. Fara el urechea n-ar fi curata niciodata.
Daca se produce prea mult, trebuie mers tot la medicul orl-ist. Acesta iti va face spalaturi in ureche ca sa o desfunde, sa o curateasca de fiecare data cand e nevoie. Ceara se produce la loc intr-o luna. In mod normal, de cate ori te speli pe cap, de atatea ori trebuie sa te speli si in ureche. Problema este ca nu o putem facem singuri. Te sfatuiesc ca imediat dupa ce te-ai spalat pe cap sa iti curatesti urechile cu betisoare de urechi. Numai sa nu le introduci decat putin in ureche, si sa nu fie cineva pe langa tine sa iti de-a peste mana ca sa nu iti spargi timpanul.
Si mie mi se infundau urechile paca cand am inceput sa folosesc betiosoare de ureche. Le folosesc doar atunci cand ma spal pe cap, deoarece se curata mai usor. (Este de ajuns un betisor sau cel mult un betisor si jumatate pentru o singura ureche; in total se foloseste 3 sau 4 betisoare pentru ambele urechi).
Sunt si medici orl-isti care spun ca nu este bine sa folosim betisoare pentru ureche; dar oare ei nu le folosesc? Eu cred ca da; dar ei nu le recomanda populatiei deoarece se crede ca nu stim cum sa le folosim. Ei bine, ele nu trebuiesc introduse prea adanc, ci doar atat cat este capatul alb.
Daca poti, arata-i mamei tale mesajul acesta. Ori spune-i sa-ti cumpere betisoare de ureche si sa te invete cum sa le folosesti. Acestea fac parte din igiena noastra si trebuie sa le folosim la 2 sau 3 zile(de preferinta imediat dupa ce ne-am spalat pe cap).
Aceasta este singura metoda de a evita spitalul.

| TCosminn a răspuns:

Cand am continuat sa cites de pe la jumatatea textului in jos, am avut impresia ca vorbesti de o boala, gen cancer. Ceara de urechi se produce intr-o anumita perioada, din anumite cauze. Cea mai simpla si eficienta metoda e sa iti cumperi un spray de urechi pentru ceara. Chiar daca vei ajunge la medic, nu este un bau bau, este pana la urma un om care incearca sa te ajute pe cat de bine poate.

| kanechy a răspuns:

Te gandesti prea mult la asta, e sanatatea ta asta, si eu am fobie de spitale, doar mirosul ma face sa ma inmoi dar asta nu ma impiedica sa imi fac analize! Cu cat amani cu atat se poate agrava si ve i fi nevoita sa iti faci analize mai amanuntit! Toti avem temeri, nu esti om daca nu ai asa ceva, dar cel care incearca e un invingator!