| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot sa fac sa nu ma mai balonez?straight face beau multa apa sau daca mananc un singur mar.si nici pe ala intreg, tot ma balonez si ma simt umflata straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Oana2106 a răspuns:

Iar pe viitor, adoptă un stil de viaţă sănătos. În alimentaţie: evită băuturile carbogazoase, elimină pe cât posibil prăjelile, nu mânca la o singură masă carne + lactate deoarece aceste categorii de alimente necesită 2 tipuri diferite de digestie (rişti să îţi suprasoliciţi stomacul), ai grijă ca într-o zi să mănânci un singur tip de carne şi nu mă refer la modul de preparare (fierbere, coacere, prăjire), ci la origine (pui, peşte, vită, porc). În general, ai grijă la combinaţiile de alimente. Nu amesteca legumele cu fructele (această combinaţie dă balonare).

2 răspunsuri:
| Oana2106 a răspuns:

Cred că suferi de SCI (sindromul colonului iritabil). Bineînţeles, diagnosticul exact ţi-l poate pune doar un medic specialist. Ce ai putea să faci: ţine cure de detoxifiere. Ele au efect benefic asupra întregului organism, nu doar asupra sistemului digestiv.

| Oana2106 a răspuns:

Fundă?