| RoxxanaM a întrebat:

De ce ma balonez aproape mereu cande beau apa minerala sau plata sau cand mănânc ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Parmalat a răspuns:

De la apa nu se baloneaza nimeni, problema e in ce combinatie ajunge apa in stomac.

In unele situatii - daca bei apa dupa ce mananci - acidul din stomac se dilueaza si digestia nu se mai face cum trebuie. Atunci pot aparea balonari si dureri de stomac.

Daca asta e problema, solutia e simpla: bei apa inainte de masa si nu mai bei dupa sau bei Coca Cola in loc de apa, care favorizeaza digestia.

Daca te balonezi de la mancare, problema e mai complexa si mai dificil de explicat (si de tratat).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca trebuie sa bei vodca.
Normal ar fi sa mergi la doctor.

| Ior_Dana_1974 a răspuns:

Citeam ca cineva mai sus a recomandat Cola. Bauturile acidulate si toate sucurile in general nu sunt recomandate, un consum indelungat chiar face rau organismului. Problemele digestive pot sa apara si din cauza faptului ca alimentele consumate si chiar si apa sunt acide. Cand spun apa acida nu ma refer la apa carbogazoasa, ci la apa cu ph mai mare de 7. In cazul tau ar fi bine sa renunti la alimentele procesate din comert, la tot ce inseamna fast food si sa bei apa alcalina. Eu beau apa Calipso, apa usor alcalina cu ph de 8, 2. Apa alcalina regleaza apetitul, ajuta digestia si duce la amelioararea crampelor.