| Anonim1020102 a întrebat:

Buna,am o problema (va rog cititi tot, multumesc).Am 12 ani si dimineata sunt destul de,, slabuta" nu chiar dar ma simt bine in corpul meu.Iar apoi dupa ce mananc orice sau daca beau apa sau daca mananc o bomboana ma balonez si uneori destul de mult.Am renuntat la dulciuri de cateva saptamani bune, nu beau lapte si nici nu consum multa mancare.Adica dimineata mananc incet, pate sau rosii si alte alimente usor de digerat in cantitati mici.Nu mananc mult dar totusi ma balonez, intre mese consum un fruct (mar,banane, etc).Nu mai suport, arat urat chiar daca fac sport. Merg afara, cu bicicleta si merg la rau de multe ori.Iar pe langa asta in fiecare seara fac exercitii de slabit si parca ma ingras mai tare.Nu stiu ce sa ma mai fac, iar mama spune ca sunt nebuna deoarece e normal sa ma balonez putin, putin zice ea dar ma balonez mult.Eu as fi vrut sa iau de la farmacie ceva pentru balonare dar zice ca nu ma lasa sa iau deoarece sunt numai prostii si nu ma balonez mult ca imi trece.Dar eu toata ziua sunt balonata, adica daca mananc dimineata in restul zilei sunt balonata, imi e rusine cu corpul meu (iar cand imi spun si altii asta ma simt distrusa, sa nu mai spun ca am pe bff care arata super, e slaba si mananca ce vrea fara sa se baloneze) si la picioare si la obdomen sunt plinuta dar de la sani in sus nu chiar. Mi se simt coastele dar la abdomen si picioare, nu stiu ce sa mai fac dupa ce ma balonez, simt ca ma si ingras pe langa iar cand dorm imi trece pana dimineata uneori, alteori raman balonata mult si 2 zile la rand.Ce sa fac? Cum sa o conving pe mama sa imi ia ceva de balonare?(apropo nu ma lasa sa tin dieta si nici sa imi ia pastile de slabit/balonare ma chinui de cateva luni bune sa dau jos burta, am incercat cu o groaza de exercitii fizice dar ma ingras la loc.

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Încearcă să îți schimbi stilul alimentar.
https://m.csid.ro/......n-16244075

| Alina1322 a răspuns:

Balonarea poate fi provocată fie de la o masa mai bogată, fie de la dulciuri dar înțeleg că ai renunțat la ele, însă poate fi provocată și de stres sau tulburări hormonale. Încearcă să te relaxezi, ai grijă să ai 3 mese pe zi și 2 gustari și bea apă plată.