| parjol a întrebat:

Ce pot sa patesc daca timp de doua luni incoace tot dorm cate 4-5 ore pe noapte? Risc sa mi se intample ceva mai grav decat starea asta de oboseala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Raspunsul depinde de varsta pe care o ai in prezent, pe considerentul ca, la tinerii este nevoie de un numar mai mare de ore de somn, pe cand la varstnici pot fi de ajuns 5-6 ore de somn pe noapte. Daca tu esti o persoana tanara si ai o activitate intensa, cu un consum sporit de energie, iti sunt necesare 8 ore de somn pe noapte. In cazul in care, tu de cca 2 luni nu dormi suficient, pentru ca noaptea ti-o folosesti pentru alte activitati, chiar daca organismul tau iti cere sa te opresti, prin starea de oboseala pe care ai acumulat-o, atunci sunt semne ca intr-adevar nu dormi suficient si poti sa te extenuiezi si atunci, sensibilizandu-ti organismul poti sa te si imbolnavesti, pe considerentul ca, va fi afectat sistemul tau de imunitate, care functioneaza perfect numai daca organismul primeste tot ce are nevoie, inclusiv odihna necesara in timpul noptii. Daca mai consumi si cantitati mari de cafea, pentru a te simti in forma, este cu mult mai rau pentru ca atunci nici nu-ti vei da seama cand esti obosit pentru a te opri, ci excitatia data de cafea, te va face sa fii mai activ, in detrimentul starii sale de sanatate generale.
Daca nu poti sa dormi pentru ca ai insomnie atunci este cazul sa consulti un medic, care iti va recomanda ce trebuie sa faci pentru a putea sa dormi atat cat organismul are nevoie. Nimeni nu trebuie sa se extenuieze, pe perioade lungi pentru ca risca sa aiba parte de surprize neplacute.
Ai grija de tine, pentru ca numai tu poti sa faci acest lucru si chiar daca avem numai o viata, ea trebuie traita rational, pentru a ajunge sa fim buni de ceva si atunci cand ceasul nostru biologic incetineste de la sine, in perioada senectutii.

| psiholoaga a răspuns:

Sunt unii oameni care nu au nevoie decat de 4-5 ore de somn. Daca te simti obosit/a, inseamna ca tu ai nevoie de mai mult. Ii iei organismului ceva de care are nevoie; asteapta-te si la complicatii, in primul rand de ordin psihic: oboseala psihica, probleme de concentrare, iritabilitate crescuta, lapsusuri, probleme de memorie etc. Fizice, in afara de oboseala, motricitate scazuta, mai simti si o lipsa de energie. Iti recomand sa incerci sa dormi cat simti nevoia si sa mananci multe fructe pentru plusul de energie.

Bula
| Bula a răspuns:

Oboseala poate fi din lipsa somnului indestulator, dar nu neaparat! Depinde daca faci zilnic eforturi mari sau nu. Asta deoarece poate fi vorba si de astenia de primavara: lipsa de vitamine din organism!
Sfatul meu: incearca 2-3 zile sa dormi cat poti de mult, chiar fortat, peste 10 ore pe noapte. Daca este oboseala, atunci iti revii. Daca este lipsa de vitamine, consuma zilnic cate o doza mare salata de legume sau fructe proaspete. Sau pur si simplu cate 2-3 buc mere, un morcov si o lingura de miere de albine. Sigur face bine organismului!

| nicky a răspuns:

Pot aparea probleme cardiace, iritabilitate nervoasa, daca e din cauza ca nu poti dormi exista niste pastile Bien Dormir cu melatonina pe baza de plante (in general) care te vor ajuta sa dormi.

| yadora a răspuns:

ITI VA CEDA SISTEMUL NERVOS...

| borsec a răspuns:

Toti avem nevoie de mai mult sau mai putin somn si stim ca lipsa lui creaza probleme. Insuficienta somnului ii face pe oameni sa se simta obositi, dezorentati si incapabili sa se concentreze. De asemeni provoaca dureri de cap, ameteli, depresii, agresivitate si iritabilitate. In cazul in care lipsa somnului creaza probleme vorbim despre insomnie. Daca lipsa de somn continua, persoana respectiva devine extrem de vulnerabila la infectii si la contactarea altor boli. De asemenea poate prezenta halucinatii, adica poate auzi, mirosi, vedea, simti lucruri inexistente

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

8 9

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corpul nu reuseste sa se refaca complet dupa activitatile de peste zi, toxinele se aduna in corp iar riscul de imbolnavire este tot mai mare.winking
negry