| Olguta a întrebat:

De cateva luni incoace imi e foarte greu sa adorm, uneori ma prinde 4 dimineata treaza si deja m-a ajuns oboseala. La serviciu nu mai fac fata iar cand ajung acasa nu imi doresc decat sa dorm, numai ca, daca dorm dupa-amiaza, risc sa ma trezesc in toiul noptii si sa nu mai pot adormi la loc. Nu mai stiu ce sa mai fac, am ajuns in pragul disperarii, ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| muzica a răspuns:

Insomnia este o problemă cu care majoritatea oamenilor se confruntă la un moment dat.Lipsa de somn este de multe ori asociată cu stresul pe termen scurt. În astfel de cazuri, insomnia poate dura de la câteva zile la săptămâni întregi, însă, de cele mai multe ori, ea se ameliorează în mai puţin de o lună. Iata cateva sfaturi de combatere a insomniei:
1. Eliminaţi sau limitaţi consumul de cofeină, alcool şi tutun. Evitaţi folosirea stimulentelor de acest gen în special în a doua parte a zilei.

2. Păstraţi, pe cât posibil, un program regulat de somn. Mersul la culcare şi trezirea la aceeaşi oră în fiecare zi vă pot ajuta să reglaţi ritmul organismului.

3. Mâncaţi regulat şi evitaţi gustările înainte de culcare.

4. Rezervaţi-vă patul pentru somn şi sex. Încercaţi să nu vă mutaţi toate activităţile în pat, chiar dacă cititul, privitul la televizorul sau lucrul pe laptop sunt mai comode aşa.

5. Faceţi exerciţii regulate, însă evitaţi efortul fizic cu cel puţin patru ore înainte de culcare.

6. Nu staţi în pat mai mult de opt ore şi evitaţi să trageţi câte un pui de somn în timpul zilei.

7. Folosiţi seara pentru a vă linişti. Când sunteţi în pat, relaxaţi-vă şi ghidaţi-vă mintea către lucruri plăcute. Specialiştii recomandă folosirea tehnicilor de relaxare, printre care masajul extremităţilor.

8. Aveţi grijă ca în dormitor să fie linişte, întuneric şi răcoare.

9. Ieşiţi la aer. Soarele după-amiezii şi plimbările pe jos vă fac foarte bine.

10. Limitaţi consumul de lichide seara, pentru a reduce nevoia de a urina în timpul nopţii. Aveţi însă grijă să nu mergeţi la culcare însetat.

10 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Daca nu-ti pui ordine in viata sa intri in ciclul normal de odihna/veghe nu ai nici o sansa.

| oareunde a răspuns:

Urmeaza o rutina pentru a-ti relaxa organismul, fa exercitii usoare, nu merge la culcare daca nu iti este somn.

• Inainte de a te pregati de culcare, asigura-te ca esti linistita, calma si relaxata si ca mintea ta s-a eliberat de stresul si problemele acumulate peste zi. Asculta muzica lenta, aeriseste bine camera si evita sa te uiti la televizor. Stinge lumina, lasand doar o veioza si citeste ceva placut - dar nu un roman captivant, pentru ca efectul va fi exact opus!

• Incearca sa-ti stabilesti un program zilnic in privinta orei de culcare si de trezire. Stim ca uneori este imposibil, dar straduieste-te sa-l respecti cat mai des. Organismul se va adapta ritmului impus de tine si cu timpul vei observa ca, pe masura ce se apropie ora stabilita pentru culcare, ti se face somn. Ceasul tau biologic functioneaza! Si, pentru ca a venit vorba de ceas - daca ai unul cu cadran luminos, ai grija sa nu se afle in aria ta vizuala.

• Daca "ai dat stingerea" de peste 15 minute si continui sa te foiesti in pat, in asteptarea somnului, renunta pe moment. Nu vei face decat sa te iriti si sa te enervezi inutil. Aprinde veioza si incearca sa citesti ceva. Eventual bea un pahar de lapte cald sau o ceasca de ceai de tei. Foarte probabil, nici nu vei sti cand te-a "furat" somnul...

• Ia o cina usoara, evita alimentele consistente sau bogate in grasimi - procesul de digestie va fi de lunga durata si organismul nu se va putea relaxa. Si, bineinteles, evita cofeina, ceaiul si tigara dupa ora 18. Un pahar de vin rosu? Te va ajuta sa te relaxezi si vei avea un somn profund, dar nu uita ca tot ce e mult strica. Daca exagerezi, te vei trezi cu o durere de cap cumplita.

• Exercitiul fizic va contribui la oxigenarea creierului si te va ajuta sa dormi linistita, insa numai daca momentul ales este potrivit. Cu alte cuvinte, sportul este ideal la primele ore ale diminetii. Daca vei iesi la jogging sau la sala de fitness spre sfarsitul zilei, risti sa suferi de insomnie in noaptea respectiva. Explicatia este ca, prin exercitiu, organismul are mai multa energie.

Somnul insuficient sau neodihnitor poate cauza probleme de sanatate mai serioase decat am crede. De asemenea, vor scadea memoria si capacitatea de concentrare, depresia isi va gasi un "teren" solid pentru a se instala si vom fi expusi la diferite afectiuni - deoarece imunitatea organismului va scadea.

Daca observi ca problema insomniei persista mai mult de o luna - chiar daca ai aplicat sfaturile anterioare - este recomandabil sa ceri sfatul unui medic. Dar probabil ca nu va fi cazul, asa incat iti dorim somn usor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce ti s-a recomandat e perfect, dar, daca problema persista, mergi neaparat la dr de familie, te va ajuta sigur.Incearca sa nu amani pana nu-i prea tarziu, mai ales daca spui ca ti-e din ce in ce mai greu sa faci fata la slujba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atentie la temperatura din camera si la materialul din care-s facute asternuturile! Astea sunt detalii, dar conteaza enorm daca ai probleme cu somnul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu beau ceai de tei sau lapte inainte de culcare, sau mananc putina crema crema de vanilie... Mai poti incerca sa citesti o carte buna, sa faci o baie cu spuma si saruri sau sa asculti muzica linistitoare. Somn usor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te culca pana a doua zi dupa amiaza si sa te puii pe la 8 an pat sa vezi ca ati reglezi somnul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti obosit tare vei adormi in final.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil obisnuiesti sa consumi cofeina.concomitent cu acest fapt poate esti si fumatoare...si astfel de situatii te fc sa nu mai poti adormii atunci cand trebuie de fapt! in aceeasi situatie sunt si eu. dar problema mea ce mai grava e ca nu ma mai pot trezii o data ce adorm! incerca sa renunti la cofeina...sa vezi cum oboseala isi va respecta cursul si va avni la momentul potrivit si vei reusii sa remediezi toate problemele tale de odihna!

| simina_rovici a răspuns:

Daca esti sedentara, asta poate fi cauza! Apuca-te de un sport. O prietena a mea s-a apucat de tae-bo si acum doarme ca un prunc. Banuiesc ca sportul e o modalitate de a-ti pune corpul in echilibru.

| Vis curat a răspuns:

Posibil sa fie din cauza stresului acumulat cu oboseala de zi cu zi, unde se adauga si noptile nedormite. Te sfatuiesc ca, inainte de culcare sa servesti cate o cana de ceai care sa te calmeze (tei, levantica, musetel, ceai antidepresiv, ceai pentru noapte linistita) sau cate o cana de lapte daca nu suporti ceaiul. Iar daca situatia persista sa se mentina, sfatul meu este sa consulti un medic neurolog. Este posibil sa fie vorba de anxietate, si un specialist este singurul in masura sa-ti prescrie un tratament adecvat. Ai mare grija, pentru ca situatia nu este deloc de neglijat!