| anonim_4396 a întrebat:

Ce poti sa-i faci unei persoane cu simptome dar care nu vrea sa stea in izolare sau sa faca testul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Suni la DSP si ceri sfaturi.

| Zuzu1991 a răspuns:

O dai in gat la 112 tongue

| cfrtobias a răspuns:

Suni la 112 sau la ce numar trebuie laughing ce sa faci altceva, test nu e gratuit ii dai din banii tai sa faca de nu vrea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lol pai e taica-meu. E deja distrus si e ziua 2. Daca mai ii dau si un pumn.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ah scuze happy nu știam. ai grija de el, acest virus ucide! Multa sănătate tatălui tău.

| cfrtobias a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca e tatal tau poate ii dai vitamine C... Molekin Imuno pastile... sau suni la doctorita sau la 112

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru Harfagre):

Asta la aia intubati. pai ce sa faci, eu nu il las sa moara pe mana mea. Daca el se simte oribil sau eu atunci mergem. Eu sigur ma duc ca ce o sa imi faca ei aia si inregistrez.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca despre mine vorbești. Recent mi-am băgat demisia la locul de munca după ce s-au depistat vreo 50 cazuri pozitivi, i-au izolat, dar firma nu s-a închis 14 zile. De vreo 5 zile mi-am pierdut mirosul și gustul. Mirosul în proporție de 95% pentru ca simt mirosul de oțet spre ex și spary-ul de camera. Gustul și aici nu complet pentru ca simt gust de dulce, sarat, acru. De exemplu am gustat oțet și lămâie, m-am strămbat de gustul rău pe care l-am simțit. laughing. Usturoiul, mai devreme l-am mirosit și foarte un pic am simțit.
Când am zis la munca ca nu am miros și gust, m-au trimis sa fac testul "la spital". Firma nu vrea sa investească în fraieri sa facă testul pe banii firmei. Mi-a fost frica sa fac testul, frica de rezultat. Frica de spitale, de izolare și medici. M-am autoizolat, iar testul tot nu îl fac.

| cfrtobias a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca iti merge bine de ti-ai dat demisia happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai stai o saptamana doua, lasa de ce sa dai bani ca si asa nu mai ai job. Esti din timis?

| anonim_4396 explică (pentru cfrtobias):

Locuri de munca se găsesc și în alte părți. Am plecat din simplul motiv ca angajatorul știa despre problemele din firma, cazuri confirmate chiar multe, însă nu vrea sa investească în angajații pentru testul Covid. Și te trimite la urgente unde, când am ajuns, erau vreo 30 persoane înaintea mea. Nu am vrut sa stau, era de așteptat câteva ore. Și mai rămâne test pe banii mei. M-am interesat :295 lei. Apoi dacă aveam test pozitiv, ma băgau în concediu și nici bani nu luam pentru că "politicile firmei", trebuie sa ai măcar 6 luni sa îți plătescă concediu. Asa ca, văzând țigănia din firmă, mai bine plecat. Caut în alta parte, dacă nu se agravează starea mai târziu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt din Brașov! Testul cică îl face și gratis la urgențe. În cazul meu la boli infecțioase. Am fost, însă am plecat când am văzut câte lume era. Și plus, mi-e frica de rezultat și restul.

| cfrtobias a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca poate si acolo sunt cazuri covid mai bine stai acasa pana trece tot laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Puteai sa bagi concediu medical ca se aproba la cnas. dar mna nu te complica, da-i drec si pe aia si pe statu roman

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca daca suni la salvare ti-l face gratis. dar nu stiu.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai puteai sa nu le spui nimic si nu stia nimeni nimic. Totusi este bine sa iei niste antibiotice ca sa ajuti organismul sa-si revina. Fara medicamente poti sa stai o luna sau mai mult asa.
Numai ca antibioticele se dau de la farmacie numai cu trimitere de la medicul de familie. Paracetamolul te-ar mai ajuta, si vitamina C.

Este posibil ca testul sa iti fie facut acasa de catre dsp daca le spui ca nu ai bani de test si de medicamente (motivul: nu mai ai de lucru).

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Merci pentru informații. Am tot luat parasinus. Am și niște suplimente care conțin vitamina C, tocmai mi-ai amintit ca trebuie să iau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar de as lua, tot nu as anunța. Trebuie sa dai 450 pe test și 450 să îl refaci, mi-a spus cineva.Cu banii ăștia te duci intr-o minivacanța sau faci orice altceva.Cat timp statul nu va face gratuite testele, vor apărea cazuri zilnic

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asa era mai demult. Cred ca s-au ieftinit putin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vorbește tu cu doctorița voastră de familie. Cel mai probabil o să vă trimită ambulanță acasă să îi/vă facă testul.