| anonim_4396 a întrebat:

Ce pregătire are un farmacist?
Urmează o post-liceală sau facultatea de medicină?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

"acum 1 minut | Jassmina a răspuns:
Un farmacist trebuie sa aiba Facultatea de medicina, sectia farmacie."

si Jassmina o comite din nou
https://www.google.com/search?q=facultatea+de+farmacie
facultate de medicina inseamna 2 lucruri pe care nu le faci ca farmacist sau nu poti sa le faci:
1. lucrezi pe cadavre in facultate (nu conteaza ca te faci psihiatru, chestia asta e obligatorie)
2. ai dreptul sa prescrii medicamente care nu se vand decat cu reteta
farmacistii nu fac nici una dintre astea

deci, facultate de farmacie, este diferita de medicina, se face mult mai multa chimie (cu toate ca si la medicina se face enorm de multa) si ajungi sa stii toate medicamentele existente pe piata in tara ta si cel putin in cateva tari vecine
stiu ca m-am dus in Austria si am vrut sa iau medicamente de hipertensiune, si nu au vrut sa imi dea decat pe reteta, cu toate ca farmacistul stia ce e medicamentul romanesc, cand i-am aratat numele

15 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Am o amica bună ce lucrează ca farmacista de mai bine de 20 de ani. Pentru asta a făcut o post-liceala.

| Anthos a răspuns (pentru cristi202):

Lucreaza ca asistent de farmacie, nu ca farmacista.

| Simpatic a răspuns:

Farmacistul are facultate de medicina, asistentul farmacist are post liceala

| Violleta2022 a răspuns:

Un farmacist trebuie sa aiba Facultatea de Farmacie din cadrul Universității de medicina si farmacie.
https://umfcd.ro/educatie/facultati-si-resurse/facultatea-de-farmacie/
https://umfcd.ro/

Un simplu vanzator in farmacie poate sa aiba un liceu, sau un curs profesional de medicina generala, fiindca doar vinde medicatia, nu o prepara el si nu da sfaturi medicale, asa cum face un FARMACIST profesionist.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Da așa e. Am cunoscut pe cineva care lucrează la farmacie și a făcut facultatea de Medicină. E chiar pasionat in a vindeca oameni.

| Violleta2022 a răspuns:

Apollo draga, tu incurci profesiile aici!
Am explicat deja, ca farmacist poti fii numai cu facultatea de medicina si farmacie terminata, dar ca vanzator in farmacie poti fii doar cu liceul.
Cunosc personal 2 fete care au terminat liceul, au luat BAC-ul si apoi s-au angajat ca vanzatoare la farmacie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Po

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți fi asistent de farmacie. https://www.hipo.ro/......armacie%3F
Sau framacist cu facultatea de farmacie.

| doctorandus a răspuns:

Farmacistii adevarati da, facultate, dar din cate inteleg nu toti cei care vand la farmacii sunt farmacisti.

| Mosotti a răspuns:

Face facultate sectia farmacie de 5 ani. Altfel e doar asistent de farmacie, aia fac postliceala.

| alina2k18 a răspuns:

Facultatea de farmacie = 5ani pentru postul de farmacist si postliceala de 3ani pentru postul de asistent farmacist.
Am intalnit si farmaciste cu masterwinking

| Nirvanaaa a răspuns:

5 ani de pregătire la facultatea de Farmacie integrată intr-o Universitate de Medicina și Farmacie.

| DonEduardo a răspuns:

Facultatea de medicina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Farmacistii care stau la casa de marcat si vand medicamentele au postliceala de farmacie, care dureaza 3 ani.

Farmacistii cu facultate (5 ani), sunt si ei tot pe acolo dar nu se ocupa cu vanzarea, ei sunt un fel de sefi sau ceva de genul.

| rapandula a răspuns:

@Jassmina, iar ai dat un raspuns gresit. Nu pot eu care am un simplu liceu fara un alt studiu sa ma duc in farmacie si gata, vanzator. Cel mult ma baga sa dau cu mopul dupa program.