cami
| cami a întrebat:

Daca termini facultatea de medicina, si nu-ti gasesti-prin absurd loc de munca, poti sa te faci farmacist?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu te poti face nici macar asistent de farmacie fiindca nu ai drept de practica. Asa cum farmacistul nu poate lucra ca medic.
Sa stii ca nu e nimic absurd in a nu-ti gasi ca medic loc de munca. Gandeste-te ca de la 1 ianuarie 2009 posturile de medici specialisti sunt blocate si toti cei care au terminat rezidentiatul in acest interval (adica vreo 3000 de oameni) sunt pe dinafara.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Avand cunostinte in domeniul medical va puteti angaja ca farmacist.

| costymaximus a răspuns:

Da, dar la ofertele care sunt acum din strainatate nu cred ca poti refuza.

| Koisan69 a răspuns:

Nu. Facultatea de Medicina este una si Facultatea de Farcamcie este altceva, deci absolvind medicina nu poti profesa farmacia. Dar locuri de munca bine platite se gasesc in europa pentru medici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! Sunt doua facultati diferite, unde se invata lucruri diferite, sunt doua meserii total diferite!
Si sa stii ca nu chiar "absurd "sa nu-ti gasesti un loc de munca asa cum ti-ai dori! Ba chiar e foarte posibil.

| mironica a răspuns:

Nu te poti face farmacista daca ai terminat facultatea de medicina. Toti cei care au raspuns au gresit. Ca sa fii farmacista trebuie sa termini facultatea de farmacie care e 5 ani, nu medicina care e o facultate de 6 ani. De aia se numeste "Universitate de medicina si farmacie", ca-s facultati diferite. Succes, si poate imi dai fundita :p