| ady960 a întrebat:

Ce produs sa folosesc sa scap de cosuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Aplica pe fata o masca cu miere o data sau de doua ori pe saptamana. Mierea de albine are proprietati antibacteriene, astfel incat este excelenta pentru dezinfectarea si vindecarea petelor rosii minore. In plus, mai are o mare calitate: actioneaza cu delicatete asupra pielii sensibile.
Te pup!

| Braunion a răspuns (pentru anonim_4396):

Dezinfectare? De cand naiba e acneea o infectie?

| ady960 explică (pentru Braunion):

Nu stiu de cand e...

| Braunion a răspuns (pentru ady960):

Pai nu e, tocmai d-aia e asa greu de tratat. Daca era o infectie se vindeca cu antibiotic dupa 5-10 zile.

| ady960 explică (pentru Braunion):

Cam da ai dreptate

14 răspunsuri:
| HurremSultan a răspuns:

Buna!

Zineryt este cel mai bun tratament impotriva acneei la ora actuala. Este foarte bun in lupta cu cosurile si pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curata si uscata de 1-2 ori pe zi. Aici poti citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137. Il gasesti la orice farmacie si costa in jur de 30 RON. Pe langa folosirea Zineryt-ului trebuie sa ai si o alimentatie sanatoasa. Mai putine dulciuri, grasimi, sucuri acidulate, mai multe fructe si legume. Poti sa mai folosesti si apa termala (imi place cel mai mult cea de la Avene), o crema hidratanta, hranitoare de la Avene, o crema de galbenele pentru cicatrici, ramase in urma cosurilor, plus vitaminele E, A, C si Zn pe cale orala (si nu numai). Si este foarte importanta curatarea zilnica a pielii (dimineata si seara)! Ai nevoie de un gel de curatare cat mai bun. Intereseaza-te la farmacie, si vei fi ajutata sa alegi unul potrivit tipului tau de ten. Succes si numai bine!

P.S. Dar cel mai bine ar fi sa consulti si un dermatolog.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

1. Vitamina A şi vitamina B3

2. Zinc - În unele cazuri, tratamentul cu zinc împotriva acneei dă rezultate miraculoase.
Pentru un tratament eficient, doza necesară zilnic este de 50 mg, care se administrează de trei ori pe zi.

3. Coaja de portocală - Tratamentul cu coaja de portocală administrat acasă, s-a dovedit a fi foarte eficient în tratarea acneei.
Se rade coaja de portocală, se amestecă cu puţină apă şi se aplică în zonele cu probleme.

4. Lămâia - Trebuie să aplici sucul de lămâie pe acnee şi îl laşi timp de o oră să acţioneze.

5. Usturoiul - Trebuie să îl aplici în zonele cu acnee deoarece ajută la curăţarea pielii, a petelor, etc.

6. Suc de coriandru şi mentă - O linguriţă cu suc de coriandru amescat cu bulbere de curcumă este un alt remediu eficient în tratarea coşurilor şi a punctelor negre.
Această pastă se aplică în fiecare seară, după ce în prealabil faţa a fost bine curăţată.
Sucul de mentă se foloseşte asemănător cu sucul de coriandru.

7. Castravetele - Castravete ras se aplică pe faţă, ochi şi gât timp de 15-20 minute, după care se îndepărtează cu apă călduţă.
Acesta este un excelent tonic pentru tenurile acneice şi previne apariţia coşurilor şi a punctelor negre.

8. Zineryt - Îl poţi cumpăra de la orice farmacie. Costă 30 de lei şi este foarte bun. Scapi de coşuri într-o săptămână.

Pa-pa.

| Mihaela1964 a răspuns:

Mergi la madic dermatolog, iti va prescrie o schema de tratament individualizata; acneea poate avea multe cauze, tratamentul poate fi diferit de la un pacient la altul.

| suffarstar a răspuns:

Bei apa si faci miscare ca sa elimini toxinele din sange.

| Marrythenight a răspuns:

Buna.
Eu aveam fata invadata de acnee :)) am folosit zineryt o perioada. ( inainte folosisem isotrexin, si asta a mers. ) Ai grija ca ambele sunt puternice! Daca vrei sa le mai acoperi, da-te cu fond de ten, iar apoi ai grija sa te demachiezi mereu! eu folosesc gelul Gentle Face wash. Exact asa arata http://teradoexpert.ro/......-892-1.jpg e foarte, foarte bun. Am mai incercat si de la Gerovital http://www.icosmetice.ro/......-acnee.jpg la fel de bune, pana ti se obisnuieste tenul cu ele. Eu sunt dansatoare, si daca ma dau cu fond deten in timpul unui concurs, unde evident trebuie sa dansez, transpir si iti dai seama... transpiratie+fond de ten-> favorizarea acneei. Nu te sfatuiesc sa te da vara...
mai am sa iti zic cate ceva, daca nu te-am plictisit :)) chiar daca nu sunt produse de fata :
1. Daca esti fata, si ai breton, evita sa il tii pe frunte, de la sebumul de pe par ( de unde se si ingrasa ) poate aparea acneea.

2.Bea multa apa.

3.Cand transpiri spala-te pe fata ori fa rost de un servetel umed daca nu esti acasa, nu sta cu transpiratia pe fata!

PONT : si daca NIMIC nu te ajuta, fa-ti niste analize de sange, e posibil sa ai ceva din interior.

| Nedea_Marius_1994 a răspuns:

Cel mai bine te duci la dermatolog ca el stie cel mai bine ce produse trebuie sa folosesti in funcie de tenul tau

| zuzzaa a răspuns:

N-ar trebui sa crezi ca remediile pentru acnee trebuie sa fie scumpe pentru a fi si eficiente. Exista nenumarate alte cai de a remedia problema. Una dintre acestea este reprezentata de uleiurile esentiale, cu proprietati antiseptice, insa mult mai blande cu pielea decat alte produse de pe piata.

Aceste uieuri pot fi aplicate direct pe zona afectata sau amestecate cu ulei de samburi de struguri, pentru a fi diluate, conform typeF.

Uleiul de arbore de ceai

Uleiul esential din arbore de ceai are efect revigorant, fiind renumit si pentru proprietatile sale antibacteriene, ceea ce-l recomanda in caz de acnee. Este antiseptic, antifungic si are actine antivirala. Aplicat pe fata, acesta curata in profunzime zona, calmand iritatia si inflamatia totodata.

Uleiul de lavanda

Si acesta este potrivit in caz de acnee gratie proprietatilor antibacteriene si anti-inflamatoare. Nu doar ca va calma pielea, insa va avea si un efect relaxant asupra psihicului. Previne cu succes eruptiile acneice si inlatura roseata existenta, ceea ce-l face indicat si in cazul arsurilor solare sau intepaturilor de insecte.

Uleiul de bergamot

Si acesta este excelent pentru ingrijirea tenului acneic, avand efect revitalizant. Nu degeaba se gaseste in lista de ingrediente a multor produse de ingrijire destinate acestui tip de ten sau cu efect de racorire. Usuca usor tenul si are proprietati antibacteriene, calmand pielea iritata. Are proprietati antiseptice, prevenind astfel infectiile. mai mult

Luni, 18 Februarie 2013, ora 18:32
Alte articole despre: tratare acnee, ten acneic ingrijire, uleiuri esentiale acnee, uleiuri esentiale piele, uliuri esentiale utilizare, ten acneic recomandari

| Prometeu99 a răspuns:

Incearca Kanamicina(unguent)

| georgyanna22 a răspuns:

Pentru a scapa de cosuri foloseste zineryt il vei aplica dimineata si seara. Zinerytul iti usuca cosurile dar nu iti indeparteaza semnele lasate in urma cosurilor asa ca ba recomand skinoren crema pe care il vei aplica doar seara in strat subtire. Funda! pls

| mishi a răspuns:

Te duci la farmacie.si ceri produse din gama avene pentru tipul tau de ten.iti vor recomanda ele un prid potrivit.eu zic sa te duci la sensi blue pentru ca sunt destul de pricepute.