| DeeaLove08 a întrebat:

Ce remedii naturale pentru cosuri stiti? adica daca ati incercat si v-au ajutat nu vreau raspunsuri de genul"am auzit ca."... sau creme in jur de 25 de lei.si daca imi ziceti de zineryt cam cat costa? vreau sa stiu ceva care ati incercat si chiar v-au ajutat.mersi mult:*! fundita pentru cel mai explicit raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sheridanx a răspuns:

Am folosit si eu Zineryt... Intr-adevar, mi-a uscat foarte mult pielea si a atenuat cosurile, dar nu m-a scapat de ele.
In schimb.am folosit crema Retin-A si la mine a functionat mai bine. Costa in jur de 25 de lei. O foloseam in paralel cu crema de galbenele pentru.ca usuca destul de mult pielea.
Mi-a folosit foarte mult si Lotiunea astringenta pentru ten cu imperfectiuni de la Elmiplant.
Desigur.depinde foarte mult si de tenul tau.tongue

11 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Trebuie sa iei 350gr. de miere,150gr. aloee de cel putin 3 ani,150gr.lamaie.Aloea si lamaia le treci prin masina de tocat carne.Intrun borcan cu capac filetat amesteci toate ingredientele si mesteci zilnic timp de 10 zile.Dupa aceia seara inainte de culcare dai pe fata si asteptei sa se usuce .Dimineata te speli pe fata numai cu apa rece si sapun.Bafta!

| DeeaLove08 explică:

Mai astept raspunsuri sa vad cine primeste funditalove struck

| Deea a răspuns:

Zineryt poti lua gratis daca te duci la medicul de familie si iti da reteta. Eu am incercat intr-o perioada si m-am spalat cu apa si sapun in fiecare dimineata si mi-au trecut cosurile dar am avut fata foare uscata si deshidratata si a trebuit sa dau bani pe creme hidratante dupa aia. Singurul care mi-a facut bine a fost zineryt si daca nu ti-l da gratuit pretul e in jur de 35 de lei pana in 40 de lei. E mai scump dar merita. Dar important e sa nu iti pui mana murdara pe fata pentru ca atunci iti apar si chiar daca iti dispar unele iti apar altele. O colega a fost la dermatolog si i-a dat ceva creme dar nu au ajutat-o foarte mult doar i s-au atenuat din cosuri. Bafta!

| radu a răspuns:

Nu iti cumpara chestii de la magazin ca zinerytu iti va usca tenul si iti poti prepara singur acasa o multime de alte remedii
De ex: te speli de 2 ori/saptamana cu ceai de patrunjel

sau folosesti o masca natura :

eu am gasit multe chestii intr-o carte pentru diferite tipuri de ten, dar acum folosesc foarte rar masca pentru ten asa ca iti zic niste chestii care ajuta tenul si care le poti folosi intr-o masca pentru ten:

mierea de albine, zeama de rosii sau sucul de castraveti. etc

Iti recomand sa cauti pe net o masca naturala pentru ten.

Bafta!

| Keshaaa a răspuns:

Cumpara-ti de la farmacie sapun cu sulf. Este foarte bun pentru cosuri si pentru matreata.
Costa pana in 10 lei

| DeeDee_6345 a răspuns:

Poti folosii felii de portocala(iti masezi tenul cu feliile de portocala, de preferat mai zemoasa) si poti folosii drojdiehappy(pui o bucatica de drojdie si amesteci cu putin lapte, dupa care de dai cu aceasta compozitie pe fatahappy, este un fel de masca si foarte bunatongue, dupa 10 minute te speli cu apa caldatongue).

bafta kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Remedii naturale nu prea stiu, dar cred ca merita sa incerci cate ceva din cele de mai sus/jos deoarece nu costa nimic. Acum, in privinta Zinerytului : e cam 32 de lei (depinde de farmacie). Se potriveste mai mult tenului gras (desi este... uleios, as putea spune). Daca ai alt tip de ten, risti sa ti-l ususci. Eu il folosesc de 4 ani. Cred ca stii ca trebuie sa astepti vreo 3 luni ca sa vezi primele rezultate (la mine nu a fost nevoie). Ideea este ca daca iti face bine (cred ca depinde de ce tip de acnee ai), trebui sa-l folosesti in continuare deoarece daca intrerupi, cosurile reapar.Am mai incercat muuuulte si chiar nu mai tin minte denumirile.Mai este Skinoren care previne aparitia cosurilor (la primele aplicari iti inroseste pielea si te mananca, dar trece dupa cateva minute) si costa cam 34 de lei. De obicei se recomanda sa folosesti mai multe produse in paralel (gel de curatare, lotiune tonica si un astfel de medicament). Cu toate acestea, cosurile nu-ti vor trece niciodata de tot. Tot ce poti face este sa astepti sa mai cresti, sa treci curajoas peste zilele dezastruoase (in prezent eu sunt un pom de Craciun rosu) si sa mergi inainte happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna si eu am aceeasi problema si chiar nu stiam cum se scapa de aceste cosuri dar am aflat de la un medic se ia un ac dezinfectat in spirt si se baga in acele cosuri care au ceva alb :psau daca nu au sisunt rosii pui spirt pe un servetel ceva si dai pe ele si nu uita nu folosi aceleasi servetele fiink iti pot aparea mai multe sper ca ti-am fost de ajutor multa bafta

| xoxogossipgirl1 a răspuns:

Zinerytul costa vreo 40 lei...am luat si eu si chiar ajuta.contine 2 sticlute: 1 cu pulbere si una cu lichid. se amesteca bine si se aplica in cantitate abundenta, de doua ori pe zi, pe intreaga suprafata de piele afectata, pe o perioada de 10-12 saptamani.

Ca toate medicamentele, zineryt poate determina reactii adverse.
pot sa apara :senzatie trecatoare de arsura sau inrosire locala a pielii la nivelul locului de aplicare.
Sper ca ti-am fost de ajutor!
Bye bye!

| dontforgetaboutlove a răspuns:

Zineryt-ul nu se foloseste pe fata! mie asa mi-a spus dermatologul...

| mdla a răspuns:

Eu am folosit zynerit si este foarte bun, costa cam 32 de lei, dar merita, si ti-l aplici pe fata o singura data seara iar dimineata te speli, o sa ti se usce imediat cosurile, chiar daca miroase cam ciudat meritawinkingbig grin