| LysaLysa a întrebat:

Ce remediu/remedii naturist/naturiste si simplu/simple exista pentru inlaturarea febrei?

Funda!:*happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| petruta a răspuns:

Cand simti ca ai febra pui imediat mana pe un termometru si te gandesti cum sa ajungi mai repede la un doctor.

Afla in continuare ce poti face atunci cand ai febra si nu poti ajunge imediat la un medic.

Daca ai frisoane, acopera-te in asa fel incat sa te simti confortabil, insa dupa ce febra este stabila si incepi sa simti o senzatie de cald nu mai sta acoperit cu paturi, te sfatuieste How Stuff Works. Daca vei ramane infofolit, vei forta corpul sa ramana cald si nu te vei simti bine.

De asemenea, nu tine foarte multe haine pe tine. Te vei simti mai bine daca glandele sudoripare vor putea sa elimine umiditatea. Uda-te cu un burete cu apa calduta sau, si mai bine, incearca sa stai in cada cu apa putin mai rece, timp de o jumatate de ora.

Nu face frectie cu spirt, pentru ca poate fi absorbit in piele si poate provoca intoxicatii cu alcool.

De foarte multe ori, febra este insotita de varsaturi sau diaree si poate duce la dezechilibru electrolitic. Apa si sucurile neindulcite sunt foarte bune pentru aceste momente.

Nu hrani febra! Cum o poti face? In timpul infectiei, organismul tau ascunde anumite substante nutrutive, precum fierul si zincul, deoarece acestea ajuta organismele infectioase sa se dezvolte. Renunta sa consumi astfel de substante in timpul infectiei. Organismul tau iti va "spune" cand este timpul sa reincepi sa consumi substante nutritive.

Daca te simti inconfortabil din cauza febrei, poti apela la antipiretice. Aspirina, ibuprofen si acetaminofenul sunt antipiretice si te vor ajuta sa te simti mai bine. Aspirina nu este recomandata persoanelor sub 19 ani si este foarte important sa urmezi intructiunile de pe ambalaje.

Pune o lingurita si jumatate de crema de tartar cu jumatate de lingurita de suc de lamaie, doua pahare si jumatate de apa calda si jumatate de lingurita de miere si bea acest ceai cateva guri de mai multe ori pe zi.

Ananasul este un agent anti-inflamator care poate lupta impotriva febrei. Cel proaspat este cel mai bun, insa si ananasul cu suc este bun pentru ca poate preveni deshidratarea.

Amesteca o jumatate de cana de stafide tocate cu un litru si jumatate de apa si fierbe amestecul pana cand apa scade cu o treime. Bea lichidul rezultat de cateva ori pe zi.

Pune o lingurita de busuioc, o lingurita de miere si un sfert de lingurita de piper negru intr-o cana de apa fiarta si bea de cateva ori pe zi.

Amesteca o lingurita de oregano cu o lingurita de maghiran intr-o cana cu apa si pune la fiert pentru 30 de minute.

Toarna apa fierbinte peste o salata verde si acoper-o timp de 15 minute. Indulceste dupa gust si apoi bea cate putin. poftim

2 răspunsuri:
| lulu_8735 a răspuns:

Sosetute cu apa/ spirt le bagi in picioare.si stai cu ele

| CoolGirl_6976 a răspuns:

Cred ca se gasesc pe google big grin