| anonim_4396 a întrebat:

Ce riscuri exista ca odata cu operatia de cezariana sa fie scoase si 2 fibroame alaturate de aproape 9 cm? dr m-a speriat si a spus ca dc apar complicatii imi poate scoate uterul.Sunt prea tanara sa patesc asa ceva plus ca mai vreau si alti copii. Cum se poate evita acest lucru? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Din pacate cam greu se poate evita asta... 9cm? e destul de mare si din pacate fribromul uterin are tendinta sa creasca... o sarcina cu 2 frimoame eu zic ca este destul de riscanta atat pentru tine cat si pentru copil... eu zic sa asculti ce spune medicul... nu e de glumit... e adevarat ca fibromul este o tumoare benigna insa netratata la timp se poate maligniza... din pacate matusa mea asa a sfarsit... dupa 10 ani de amanare a operatiei a facut o hemoragie si a fost dusa direct in sala de operatie si din pacate fribromul s-a malignizat si a facut si metastaze pe ovare... a mai tras 2 ani si s-a dus... nu vreau sa te speriu pentru ca fibromul tratat la timp este 100% vindecabil doar ca nu trebuie neglijat... asa ca mergi pe mana medicului daca nu ai incredere in el mai cere o parere de la un alt medic... ca sa fi sigura in ceea ce ar trebui sa faci... iti doresc multa sanatate

| fabiola a răspuns:

La nastere, acum 17ani, in timpul operatiei de cezariana mi-au gasit atunci un fibrom de 7cm.Am intrebat atunci medicul de ce nu mi-a fost extirpat si fibromul, la care acesta mi-a spus ca e mai bine sa vin dupa 6luni, dar sa raman sub supraveghere.Preocupata de cresterea copilului, m-am dus mult mai tarziu si spre surprinderea mea, mi-au spus ca acel fibrom s-a resorbit. Avantajul meu a fost acela ca fibromul nu era incorporat in masa uterului. Oricum consulta parerea a cel putin 2 doctori si daca aceasta este concluzia lor, mai bine un copil si sa fii tu sanatoasa ca sa il poti creste!

| paul0013 a răspuns:

Nu prea se poate...