| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Ce rol au maleolele de la picioare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Alexandrionelu a răspuns:

Ce sunt alea maleole?

| aXy99 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Google it!
maleolă sf [At: DEX / P: ~le-o~ / Pl: ~le / E: fr malléole] (Atm) Fiecare dintre proeminențele situate în partea inferioară a tibiei și a peroneului.

| Violleta2022 a răspuns:

"Maleola" - este osul gleznei de la picior, care suporta celelate oase ale gleznei.