| anonim_4396 a întrebat:

Ce s-ar intimpla pe Terra daca apa n-ar avea capacitatea calorica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Tinind cont ca climatul favorabil vietii e tinut de apa, e clar, ca viata ar dispare. Totul ar ingheta daca apa nu ar mai avea capacitatea de a inmagazina caldura. Am citit pe undeva efectele lipsei apei de pe Pamint in cazul in care nu ar mai fi oceanele. Diferentele de temperatura a ecuator ar fi foarte mari intre zi si noapte, iar in rest, pe masura ce te apropii tot mai mult de poli, se face tot mai frig, incit viata nu ar fi posibila.

| 23partyboy a răspuns:

Orice substanta/materie din univers are o capacitate calorica,cap cal inseamna caldura necesara unui corp pentru a si modif temperatura proprie cu un grad, capacitatea calorica este o constanta(este aceeasi, ea nu se schimba) pentru o anumita substanta.acum gandeste te daca apa ar avea cap calorica mica,sub influenta radiatiilor solare probabil oceanele ar fierbe si s-ar evapora,iar pe timp de iarna ar ingheta,din contra daca ar avea cap cal mare, apa si-ar schimba ft greu temp, fiind relativ mai constanta conditii iarasi neprielnice vietii

| 23partyboy a răspuns (pentru 23partyboy):

Aa,am uitat sa spun ca si organismele sunt 3/4 din apa

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai, prima data ai muri mai andrela. Apoi, apa isi va vedea de treaba ei. Chestie de putina fizicawinking