| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac ca sa scap de depresie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kathessa a răspuns:

Sa mergi la un psiholog. Nu e rusinos, e chiar interesant. Descoperi chestii despre tine care te vor uimi. Si vei scapa si de depresie. Daca o lasi sa persiste nu it va fi bine.

7 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Megila medic eu sunt in situatia ta si cred ca am lasat cam mult si s a accentuat si acum fac tratament si...nu e bine nu e rusine asta este nu trebuie sa fii nebun ca sa mergi la psihiatru sau psiholog

| rozalia25 a răspuns:

Ceai de sunatoare, o cana pe zi, nu mai mult!

| Alex >D a răspuns:

Sa te tai cu lama big grin

| MissCamelia a răspuns:

In primul rand sa constientizezi ca ai o problema si sa nu-ti fie rusine.gaseste-ti un psiholog sa te ajute, poate gasesti si un life coach sa te invete sa-ti imbunatatesti viata, gandeste-te bine ce te-a deprimat si evita pe viitor cauzele care pot fi evitate, gandeste ce lucruri te fac fericita si incearca sa gasesti lucruri noi care te fac fericita astfel incat pe viitor sa nu mai cazi in depresie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand ca trebuie sa gandesti pozitiv.Cand o sa-ti treaca aceasta stare o sa regreti ca ai pierdut zile frumoase din viata gandindu-te la prostii.Trebuie sa te bucuri de orice clipa.Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa zambesti. Fericirea e facuta din lucruri marunte. Bucura-te, traieste intens, iesi cu prietenii in oras, iesi la plimbare...Nu trebuie sa te lasi doborata de nimic. Fa sport-ajuta.Eu beau seara si un ceai de tei si merg si la biserica-ma ajuta sa-mi gasesc pacea interioara.Stii, era o reclama care zicea cam asa"ai cati ani vrei tu sa ai, esti ce vrei tu sa fii". Depinde de tine. Poti sa iti alungi aceasta stare. Puterea gandului este atat de mare, imensa, incomensurabila...Poti...depinde doar de tine... Puterea este in mainile tale...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depresiile sunt prezente in mod constant la adolescenti, poate iti provoaca ceva aceasta depresie, nu pot ghici!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna intrebare, am incercat multe chestii nu merg toate depinde de situatie...