| andreiandreyyy a întrebat:

Cum sa fac sa scap de depresie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Moldavan a răspuns:

Un raspuns:
Nu te mai gandi la acel lucru care iti da aceasta depresie ignora gandurile si inlocuiestele cu altceva cum ar fi, stai cu cei dragi, asculta muzica, deseneaza, citeste, mediteaza(ajuta mult uite cum se face: stai pe un scaun comfortabil intr-un loc fara zgomot inchide ochi si nu te gandi la nimic si respira adanc inspiri pentru 3 secunde expiri pentru 3 secunde fa acest lucru pentru 5 minute, poate suna ciudat dar chiar ajuta), gandeste pozitiv nu negativ.

Sper ca te-am ajutat BAFTA.

4 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Incearca sa iti petreci cat mai mult timp cu cei dragi dar si cu prietenii o sa te ajute.

| RAY a răspuns:

Si eu am depresi ce naiba sa faci asta e, speram intr-un viitor mai bun

| lovecats123 a răspuns:

Te tai

| Pappinguin a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci la un psiholog. Insa acum depinde si de depresie. Adica de cat timp esti asa. Cum te simti si chestii de genul. Ai putea sa remediezi depresia impreuna cu prietenii sau persoanele apropiate tie. Te ajuta foarte mult si muzica ta preferata. Fara stres sau probleme. Cel mai important e sa nu te gandesti la ganduri sinucigase sau chestii din astea. Nu e o solutie moartea.

Ser sa treci peste. Si eu eram asa la 12-13 ani si am trecut peste.winking