| Christinnnee123 a întrebat:

Ce sa fac daca am calciile aspre si crapate? Dati-mi niste remedii pe care le pot prepara acasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Incearca sa nu mai porti papuci sau sandale din plastic, sau in cel mai rau caz pune sosete. Curata calcaiele cu piatra ponce, dupa ce le-ai inmuiat in apa calda in care pui sapun si sare amara. Dupa stergere, unge-le cu vaselina farmaceutica sau orice alta crema grasa, pune sosete si stai cu ele peste noapte; a doua zi vei vedea diferenta. Operatia asta o poti face in fiecare seara, pana cand calcaiele isi vor revenii.Numai bine.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la cosmetica pentru curatare sau daca nu, cumpara-ti "pietre" de curatat, au aparut tot felul de sisteme si dracii de curatat calcaiele. Dupa curatare incearca macar o data pe zi sa te hidratezi cu, crema speciala pentru calcaie (mai schimba cu, crema de galbenele din cand in cand). Acestre crapaturi apar din cauza statului in picioare si a talpii incaltamintei. Multa bafta!

| Rebecca123 a răspuns:

Crema de galbenele este foarte buna iar in scurt timp iti va trece.