| vivalavida a întrebat:

Ce sa fac daca raman fara saliva in gura

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nathalie a răspuns:

Sa bei niste apa. daca ramai fara saliva inseamna ca esti dehidratata. poti incerca apa cu lamaiebig grin

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Cum sa ramai fara saliva? Ai glande salivare care au acest rol, de a secreta saliva care se amesteca cu alimentele si formeaza bolul alimentar. Daca ai gura uscata inseamna ca nu te hidratezi suficient, sau poate ca mananci prea sarat! Trebuie sa bei cel putin 2 - 2, 5 l de lichid pe zi. Este o poveste vis-a-vis de saliva: daca vrei ca o orchestra cu suflatori sa nu mai poata canta, mananca in fata lor o lamaie! Vor saliva din abundenta si nu vor mai putea canta!

| mymy a răspuns:

Bea apa!

| nathalie a răspuns:

Multumesc>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se intampla din cauza causului cerului gurii pentru ca este prea adanc sau din cauza emotiilor.Trebuie sa te inveti sa respiri si sa iti umezesti dintii cu limba, altfel ti se usuca gura si apare saliva uscata in colturile gurii.