| llleo a întrebat:

Imi vine sa inghit (propria saliva, iar cand nu am saliva in cavitatea bucala, inghit in sec cum se spune) non stop si nu stiu de ce. Nu am idee ce ar putea sa fie si ce ma face sa inghit, iar daca nu inghit atunci cand imi vine, este ca si cum raman fara aer, dar in gât. Cum este posibil asa ceva? Este ca si cum as mai avea o gura in gât si ma forțează sa inghit. Am auzit ca, aceasta problema pe care o am (si probabil o mai au si altii) ar putea fi un handicap in conceptul doctorilor si ca nu ar exista un tratament pentru aceasta afectiune, daca o pot numi asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Saliva se produce in continuu intr-o gura sanatoasa, pentru a nu ramane uscata gura. Problema ar fi daca nu s-ar produce.

Ce declanseaza salivarea?
In primul rand senzatia de uscare a gurii, precum si la sesizarea mancarii sau a unor gusturi.
De asemenea, foamea sau simpla vedere a imaginii unei mancaruri (pofta) poate sa declanseze salivarea.
Aceste senzatii sunt transmise creierului, la care reactia este pornirea salivarii.

Daca ai saliva in exces, atunci trebuie redusi acei factori care contribuie la declansarea salivarii.
Dupa mancare, fumat, sau cand apare senzatia de salivare excesiva, clateste-ti bine gura cu apa. La nevoie, amesteci si un varf de cutit debicarbonat de sodiu in apa (se gaseste in magazine alimentare).
Daca simti nevoia, poti rontai 1-2 biscuiti uscati (sau altceva), care vor prelua din saliva si va ameliora senzatia de foame. NU manca in exces!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Actul de deglutiție este un act reflex, care face ca mâncarea să fie împinsă din gură, gât, în esofag.
Acolo în creier este o zonă care comandă asta.
Dacă ea este excitată de altă tensiune nervoasă dintr-o zonă adiacentă, actul reflez se declanșează automat.
Astfel, nu acolo este problema, ci undeva în creier.
Se poate rezolva prin eliminarea tensiunilor parazite după ce descoperi natura lor.
O viață normală din toate punctele de vedere, dacă înțelegi ce vreau să spun, fără să intru în amănunte.
Dacă ai o intrebare pe tema asta, îmi poți transmite mesaj privat.

| Donsavas a răspuns:

E o boala nervoasă, nu un handicap. Mergi la doctor!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Este mai normal sa înghiți in sec decât sa ai gura uscata.Acesta este si motivul pentru care simți nevoia sa inghiti. Ai o iritație a mucoasei bucale si a gatului care prin aceasta metoda îți cere sa o bagi in seama.Consulta un medic ORL si îți va spune ce probleme ai. Nu aștepta sa ti se agraveze!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal sa inghiti saliva, insa, cand o faci in repetate randuri, chiar si in sec, poate fi din cauza ca esti foarte stresat/a, panicat/a, sau ai emotii ( poate in subconstient).
Nu cred ca este o problema sau handicap cum ai spus tu. Totul porneste de la creier si de la cat de mult controlezi tu acest lucru.

| llleo explică (pentru anonim_4396):

Nu pot controla și nici nu-mi dau voie. E ca și cum mi-aș ține respirația dacă nu înghit în sec.

| anonim_4396 a răspuns (pentru llleo):

Tocmai, ti-ai facut un obicei din chestia asta, si creierul deja stie asta.
Nu exista nu poti controla, atata timp cat nu este vorba de vreo problema serioasa de sanatate.
Incearca sa fi mai relaxat, sa nu te mai gandesti mereu ca urmeaza din nou sa iti vina sa inghiti, si daca nu o faci, ramai fara aer. Nu zic, daca iti vine sa o faci sa te abtii, ci sa o faci intr-un mod controlat, relaxat. Ideea ca tu te gandesti prea mult acolo, iti da senzatia asta.
Uite eu aveam o perioada cand efectiv o luna de zile imi venea sa stranut si nu puteam, simteam ca imi ajunge pana sus dar nu vrea sa iasa si senzatia a fost foarte urata. De ce? Pentru ca mereu cand simteam ca imi vine, ma gandeam" oare de data asta o sa pot stranuta?" sau " degeaba imi vine, ca iarasi nu o sa pot".
Si uite ca am incercat sa nu ma mai gandesc atat si am reusit sa stranut normal.

| morfeo a răspuns:

Totul pleaca de la cap, ti-ai format un tic sa inghiti saliva non stop.

| llleo explică (pentru morfeo):

Și cum l-aș putea îndepărta?

| GabriielCatalin a răspuns:

Probabil așa ți-ai invățat tu corpul ți-ai format un tic am si eu un prieten care făcea la fel și tot timpul îl sfătuiam să incerce sa evite sa facă asa acum e mai bine i se mai îtâmplă foarte rar acum. Așa ca încearcă sa eviți sa faci așa dacă ai voința scapi de tic-ul ăsta.

| Mitel7468 a răspuns:

Bună. Mai aveți această problemă?
Eu mă chinuiesc cu această problemă...
Îmi puteți spune cum ați reușit să treceți peste?