| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac pentru a preveni racelile de vara? Mereu racesc din cauza bauturilor reci si a aerului conditionat...ar fara ele nu se poate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai tocmai asta e secretul: nu bea lichide reci si nu sta in aer conditionat (lasa-l pornit cand nu esti in incapere si inchide-l imediat ce intri). In plus, mananca multe fructe si legume proaspete si numai mancare gatita. Nu manca fast-food, semipreparate si alte prostii.

| string a răspuns:

Probabil ca ai o infectie cu un ceva ( stafilo sau strepto) plus o stare inflamatorie persistenta. La rece sau la aer conditionat se accentueaza si-ti scade imunitatea ( cea pe care o mai ai). Fuga la doctor si fa-ti niste analize ( cel putin un exudat) si in functie de ceea ce iese la analize fa o vizita la Inst. Cantacuzino, cauta un medic acolo si-ti recomanda ei ceva de la ei. Si scapi fara probleme, fara antibiotice.

| iiirrriiisss a răspuns:

In plin sezon cald, virozele respiratorii continua sa dea de furca atat copiilor cat si adultilor.
Motivele tin de variatiile de temperatura, respectiv caldura, frig, circulatie de curenti de aer, motivele mai tin si de sursa de infectie, de scaderea imunitatii organismului la imbolnavire.
Sfatul meu este sa bei lichide la aproximativ temperatura camerei si sa mai lasi aerul ala conditionat. Iar in cazul in care vei raci, tine acest tratament simptomatic:
- repaus la pat
- aspirina si paracetamol pentru febra si pentru durerile de cap
- aport crescut de lichide
- gargara cu apa calda cu sare, vitamina C.
Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Ceai de lămâie făcut în casă îndulcit cu miere, echinaceea.
Pa, pa.