| anonim_4396 a întrebat:

Salut, in ultimele săptămâni am consumat băuturi reci, acidulate din cauza căldurii, ieri dimineata a început puțin sa ma doară un dinte din partea de jos, adevărat ca am carii, dar se poate sa se fi declanșat din cauza băuturilor reci durerea? Se poate remedia fără sa merg la stomatolog? big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bauturile acidulate contin acid, care curata "plombele" facute din resturile de mancare din carii, dar si largesc cariile (ataca si dintele).
Astfel dintii vor deveni tot mai tare cariati si mai sensibili (inclusiv la rece), iar dupa un timp vor trebui scoase.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca deja au aparut dureri, caria respectiva este avastata si adanca, ajungand deja la pulpa, iar fara tratament stomatologic, nu poti sa o rezolvi.
Du-te acum, pana nu te iau durerile mari de masea si cap, de nu mai vezi in fata ochilor.
Nu glumesc!
De obiceis e intampla cand te astepti mai putin si-i imposibil sa ajungi la stomatolog: sambata seara sau duminica, cand urlii de durere si stomatologii sunt liberi.
Pune manuta pe telefon si suna acum, spune ca-i o urgenta, ca ai dureri mari si ca vrei sa vezi pe cineva azi sau maine!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicicum, cariile nu se vindeca de la sine, doar dentistul le poate repara

| Cristine9595 a răspuns:

Nu mai consuma bauturi prea calde sau prea reci, nici inghetata..Pana ajungi la stomatolog foloseste Sensodeyne.

| Fedaskyn a răspuns:

Daca te doare cand bei ceva rece, este normal. Daca te doare fara sa afectezi cu nimic asupra dintelui inseamna ca bauturile au daunat dintelui. Nu este posibil sa remediezi durerea decat foarte putin daca te speli pe dinti (cel mai indicat: dupa fiecare masa), dar ca sa fie remediata complet trebuie sa consulti medicul stomatolog sa-ti scoata caria caci mai mult ca sigur ai una pe acel dinte