| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac sa-mi diminuez sensibilitatea dintilor si gingiilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Falsa denumirea de "sensibilitate a dintilor si gingiilor" in sensul ca folosesti o pasta de dinti recomandata de nu stiu ce fabricant,, cu reclame in acest sens si numai animat de dorinta de a vinde cat mai mult, si gata ai rezolvat sensibilitatea... Orice fel de sensibilitate aparuta in cavitatea bucala la nivelul dintilor sau a gingiilor (durerea dintilor in contact cu alimentele si licidele reci... sangerarea sau usturimea gingiilor mai ales cand mananci rosii) este un semn de afectiune medicala ce trebuie corect diagnosticata de un stomatolog bun(mai ales sangerarea gingiilor care presupune paradontoza, deci infectie care in timp duce la pierderea si a dintilor sanatosi) si tratament prescris in acest sens si in scopul ameliorarii si chiar vindecarii (cat mai rapid), datorita consecintelor in cazuri de netratarea acestora... nu lasati nimic pentru ziua de maine... sigur o sa va para rau daca o veti face...

| brandusa_6214 a răspuns:

Uite aici gasesti ceva informatii :http://www.buongiorno-romania.ro/......ontent.php

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
După un consult de specialitate stomatolog, medicul îți va spune ce fel de pastă de dinți poți folosi și chiar instituirea unui tratament specific.
Sănătate.
Pa, pa.

| zeDruit a răspuns:

Iti recomand sa mergi la un stomatolog sa vorbesti cu el si el iti va recomanda cel mai bun tratament. Poti incerca si pastele de dinti care zic ca ajuta la diminuarea sensibilitatii.

| snezoo a răspuns:

Foloseste Colgate Senzitive Protect

| albiredinti a răspuns:

Gingiile sunt direct legate de sanatatea generala, (parodontiul este printre primele tesuturi care informeaza despre problemele generale de sanatate) Dieta adecvata influenteaza in bine si previne sangerarile acestora. Pentru a preveni inflamatiile gingiilor, bineinteles trebuie sa avem o igiena corespunzatoare, periaj corect (minutios dar nu efectuat prin apasari, ci prin miscari blande), ajutata de clatiri cu ceai de musatel, galbenele, sau ape de gura comercializate (de preferat fara alcool pentru ca acesta deshidrateaza gingia) In privinta dintilor se pare ca sensodyne pentru dinti sensibili isi face cel mai bine efectul, si ar fi de evitat temperaturile extreme ale lichidelor si alimentelor.