| Anonimusxx6373 a întrebat:

Ce sa fac sa stau cu spatele drept, am fost la doctor si a zis ca am putin coloana deformata? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi trebui sa intrebi medicul, ce trebuie sa faci pentru indreptare.
In orice caz uneori este nevoie de un corset.

| corbulalbrosu a răspuns:

Exista corsete/orteze speciale gata facute, la un pret acceptabil si in cazul in care nu gasesti marimea exacta/potrivita atunci se executa si la comanda exact pe marimea corpului si formei acestuia. Acceseaza urmatorul material : http://cronomed.ro/20-orteze-coloana-vertebrala.html si https://www.catenapascupas.ro/orteze-coloana-vertebrala--ct17.html Sanatate!

| CuriousStuff a răspuns:

Daca coloana e deformata nu te mai ajuta statul drept. Trebuie "reparata" prin kinetoterapie, corset sau chiar interventii chirurgicale.
Oricum si postura e foarte importanta. Intreaba-ti parintii cum stai si sa te indrepte ei ca sa stii cam ce inseamna sa stai drept, si care e pozitia normala. Dupa ce stii ce inseamna sa stai drept te fortezi sa stai in acea pozitie.
Multa sanatate.

| OoBunnyoO a răspuns:

Kinetoterapie.

Coloana deformata nu o mai poti schimba, decat daca esti inca in crestere si poti purta corset si nu este o forma foarte grava.

Kinetoterapia insa, te poate ajuta sa iti intaresti muschii spatelui si va preveni agravarea problemei. Plus de asta, iti va schimba postura, iar deformarea nu va mai fi atat de vizibila.