| Balicescu_Alex_1997 a întrebat:

Salut,voi stati cu coloana stramba? ca atunci cand stau pe scaun stau cocosat incerc sa stau drept dar dupa 2 minute ma doare spatele am stat 2 ore acum o luna cu spatele drept si am avut dureri 3 zile de spate daca ai avut probleme cu cocoasa cum te ai indreptat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Nu iti face griji! Fa sport
Nu griji
Orice sport
Motocros ciclism inot alpinism
Sport sa fie
Sa vezi cum se intaresc muschii ce sustin greutatea corpui
Iar daca tu tonifici muschlatura
Greutatea ta nu se va mai lasa doar pe coloana ci va fi sustinuta de muschi

Asa ca poti sa stai si in pozitia lotus
Ca nu o sa te mai suoere coloana

Coloana se defecteaza pentru ca nu faci miscare si pr ca nu o pui la munca in fiecare zi
Bunicul meu la 90 ani cara 2 saci de porumb in spate
Face tractiuni la bara intr-o mana la nesfarsit

Se apuca cu picioarle de bara si face abdomene

Se invarte peste bara de batut covoare

Asa ca sportul la tinut in viata
Merge in fiecare zi cu bicicleta pana la vie 20Km pe drum ne asfaltat duce 10 litri de apa
Stropeste sapă la vie toata ziua in soare
Apoi vine cu bicicleta 20Km in fiecare zi pe drum de câmp ne asfatat

Baga si tu sport sa vezi cum iti teec toate problemele

| Balicescu_Alex_1997 explică (pentru RxTx):

Am facut 2 ani sala dar dupa m-am dus la munca si de 6 ani lucrez si cad obosit n-am chef de sala dar de vreo 2 luni ma duc la alergat nu zilnic dar macar de 2 ori pe saptamana

| RxTx a răspuns:

Daca re doare spatele nu ar strica sa faci un RMN
Apii ei vor descoperi ca si un disc intervertebral spart miciuna ca asa le place lor ca opinia mea este ca majoritatea sunt excroci ahtiati dupa bani si rmn-ul nu este atat de clar in car sa poata vedea nervii si este un fel de cirit in palma ghicit in ghichi
Pt ca eu am facut rmn si am deschis pizele de la rmn si au i rezolutie de cacaua de windows 98
Adica 800x600

Ci eu ma asteptam ca fiecare poza sa aiba cativa GB pentru ca sa poata vizualiza cu adevarat nervii

Si medicii neurochirurgi su tot interesul sa te opereze sa iti ia banul.

Hai sa iri zic cu ce iti trece durerea de coloana

Exista niste vitamine care se bumesc ALANERV

Trebuiesc luate dupa ce mananci

Inafara de asta daca vrei sa iti treaca durerea acum pe lox exita o crema eztraordinar de buba care iri ia durerea cu nana
https://www.drmax.ro/......ys-therapy

| Balicescu_Alex_1997 explică (pentru RxTx):

Pe mine ma doare ca nu prea stau drept pe scaun si atunci fortez muschiul sa stau drept si de aia vine durerea

| RxTx a răspuns (pentru Balicescu_Alex_1997):

Omul nu este facut sa stea pe scaun!
Ci in copac cu arcul cu săgeți prin pădure să alerge după animale la vânat
Si nu atâtea ore pe un scaun
Nai faci dragoste cu din copacul alăturat asa pe neașteptate mai bei apa din râu
Mai te aleargă tigrul leopardul
Mai trândăvești că si prins o rață și ai mâncat pe ziua de azi

Omul nu e facut ca sâ muncească 9 ore pe zi
Ci două

| Nirvanaaa a răspuns:

Kinetoterapie trebuie la problema ta. Trebuie sa lucrezi mușchii spatelui ca sa iei poți tine postura. Fa 10 ședințe de kinetoterapie și învață exercițiile de acolo ca se pot face după și acasă în caz de nu mai ai timp sa te duci.

| LittlePoppy a răspuns:

Daca ai dureri cand stai drept, inseamna ca ai probleme.
Mergi urgent la medic pana nu se agraveaza. Singur nu poti face nimic.

| Balicescu_Alex_1997 explică (pentru LittlePoppy):

Pai ma doare ca fortez mușchiul sa stau drept cred ca dr aia

| Nedunian a răspuns:

Pur și simplu ești înalt și te doare zona cervicala. Lucrează ți spatele la sala