| imihaistoian a întrebat:

Ce se intampla daca ai tensiunea 22?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
| FlorinDiablo a răspuns:

Iti pot pleznii arterele sau venele, si poti murii de comotie cerebrala.

| RomulusMilea a răspuns (pentru FlorinDiablo):

Florin, ar fi fost mai bine dacă ai fi scris "pot plezni", respectiv "poţi muri", de ce atât de mulţi "i"? Nu este nevoie de ei, în aceste cazuri, OK?

| FlorinDiablo a răspuns (pentru RomulusMilea):

Lasa asa ca se intelege ce am vrut sa exprim Un i la deal unu la valea de la tensiunea arteriala mare poti murii poti muri si cu un i si cu mai multi rezultatul e tot ala

| ombladon a răspuns:

La priza, este mica, la bateria de la masina este prea mare laughing

| Laura46 a răspuns:

Nu este bine, poti face accident vascular, creierul nu se mai oxigeneaza cum trebuie. e ff periculos, trebuie tratament urgent in cazul asta, nu asteptat sa treaca pentru ca poti sa paralizezi sau chiar sa mori. bunica mea a facut accident vascular la tensiunea 22.

| RatuscaCeaUrata a răspuns:

Mori... Ia-ti ceva. niste pastile ceva pentru tensiune. Scuze sad

| RomulusMilea a răspuns:

Băuinesc că te referi la tensiunea arterială. Este o valoare FOARTE, FOARTE mare, valoarea normală este 12, pentru tensiunea mare, şi 8 pentru tensiunea mică.

De fapt, valorile corecte sunt 220, sau 120 cu 80. Pentru simplificare, medicii împart valoarea la 10.

De făcut, trebuie să mergi neapărat la medicul specialist, este o urgenţă! Trebuie să mergi chiar ACUM!

| imihaistoian explică (pentru RomulusMilea):

Ei nu am eu happy intrebam pentru cineva care a avut

| DFA1 a răspuns:

Deși e o întrebare veche, aș vrea să contribui cu experiența mea. Dacă unii ajung la tensiune 22 din cauza unei cauze medicale, se poate și altfel.

Alerg de 1 an și m-am gândit că ar fi bine să îmi fac niște analize, în special pe partea cu inima. Am ajuns la un moment dat să îmi fie recomandat un test de efort, pe care l-am făcut azi.

Din păcate dotarea clinicii respective a fost bicicletă, nu bandă de alergare. La efortul maxim(150 W) la care am fost supus, am ajuns la tensiune 22, dar mă simțeam bine și puteam cu siguranță mai tare. Doamna doctor a zis însă că e periculos să mai adăugăm dificultate la tensiune 22 așa că ne-am oprit aici. Pulsul a fost în jur de 160, însă la alergare în cursele de viteză ajung la 180. media.

Nu recomand în nici un caz să vă duceți la sală și să-i dați până nu mai puteți. Reamintesc că testul meu de efort a fost într-un cadru organizat, într-o clinică plină de medici. Dar nici nu se moare la tensiune 22, altfel nu mai apucam să scriu asta. Cu siguranță însă e periculos și riscant.

| FirstTime a răspuns:

Cum de nu ai murit?