| Alinaalian1234 a întrebat:

Ce se intampla daca faci baie sau iesi din casa atunci cand ai rubeola?
FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Dus poti sa faci (daca nu esti febril) sa iesi din casa nu ai voie 4 zile inainte si dupa aparitia eruptiei pentru ca poti infesta persoanele care vin in contact cu tine.

| 23partyboy a răspuns:

Depinde cum te simti... daca ai fi mai grav cum am fost eu ca 4 zile am stat numai in pat cu adenopatie, cefalee, dureri articulare, febra, frisoane, inapetenta, fatigabilitate etc sigur nu ai fi facut baie din cate am invatat la scoala faptul ca e contagioasa te retine mai mult in casa mai ales in timpul eruptiilor dar cu posibile iesiri la aer curat si chiar ii indicata aerisirea spatiului locuit zilnic, cu igiena generala la fel daca esti in stare nu face rau doar trebuie mentinuta o igiena corespunzatoare in cazul in care stare generala nu iti permite o igiena locala rapida axata doar in zonele mai importante fara sa iti influenteze prea mult starea, iar experienta'' mea din copilarie mi a confirmat asta faptul ca am iesit afara si la aer curat si cand am avut varicela si rubeola mi a facut mai bine(depinde la fiecare de gradul de evolutie al bolii, varsta, sex, etc.)oricum o sa ai o adenopatie frumoasa tongue succes

| ピンク a răspuns:

In primul rand, mai exerseaza putin limba romana. In al doilea rand, se spune adesea, si s-a dovedit ca este adevarat, atunci cand se deschid porii din cauza ca faci baie sau cand aerul este foarte deschis, cand iesi afara, bubitele acele se pun pe organe. In cazul asta, boala poate deveni chiar mortala.

| badgirl6869 a răspuns:

Se poate agrava foarte tare din cate mi-a spus medicul meu de famile (am avut si eu recent) daca iesi afara poti ajunge chiar pe patul de spital; dar daca faci baie nu se intampla nimic atata timp cat faci repede si cu apa destul de calda...mie mi s-a spus sa incerc sa nu fac baie dar daca totusi fac cat mai repede posibil.Insanatosite grabnica (daca ai rubeola)!

| Maria_Manolache_1988 a răspuns:

Eu am 7 zile de cand mi-a aparut acum au anceput sa se usuce bubitele dar as vrea sa fac baie pe cap si nu stiu ce sa fac mie teama sa nu ma antoarca iar