| MyMindRules a întrebat:

Nu ai voie sa faci baie cand ai rubeola? De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Đϋffγ a răspuns:

Da, ai voie sa faci dus, in mod obisnuit, dimineata si seara. Astfel previi riscul de infectii.
Nu ai voie sa iesi din casa, sa intri in contact cu alte persoane care nu au facut boala, sa stai in frig si trebuei sa tii regim (carne slaba fiarta, legume fierte, fructe proaspete, cu cat mai putina sare posibil, eventual deloc). Trebuie sa bei multe lichide (minim 3 litri pe zi si sa reduci la maxim cantitatea de zahar.

5 răspunsuri:
| tpuu a răspuns:

Nsa va prezint cele mai importante mijloace de controlare a bolii.
-consum crescut de lichide pentru a preveni deshidratarea;
-se recomanda repausul;
-paracetamolul se poate administra la copii doar daca prezinta febra. Nu se administreaza aspirina copilului datorita corelatiei dintre aceasta si sindromul Reye.
-Se tine copilul izolat la domiciliu;
-se face o igiena adecvata si o imbaiere cu grija.
Din ce scrie aici, ai voie sa faci baiehee hee.

| Ella3133 a răspuns:

Nu ai voie, de ce nici eu nu stiu, probabil ca se irita acele bube thinking

| dmrtr a răspuns:

Buna! ai voie sa iti dai cu un prosop ud cu apa calda pe corp.
iar pe cap ai voie sa te speli cu dusul aplecat pe cada ca sa nu iti uzi corpul.(dar poti sa te speli pe cap dupa 3 zile de la aparitia bubitelor)
si eu am avut acum o saptamana si asa mi-a zis medicul sa fac, nu te lu-a dupa toti care zic ca raman cicatrici ca nu este adevarat.
bafta, sper sa te insanatosesti repede.
Funda?

| Metaloco a răspuns:

Si eu avui rubeola si n-am facut baie ca cica raman bubele alea si se poate ajunge la sterilitate

| Geo4ALL a răspuns:

Nu ai voie deoarece in timp ce te speli s-ar putea sa spargi bubitele alea si daca le spargi raman cicatrici. Dar daca ai rubeola de ce nu intrebi medicul?