| Bybuuu a întrebat:

Ce se intampla daca mananci o bomboana expirata de cateva luni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adinaTPU a răspuns:

Nu cred ca vei avea probleme de la o singura bomboana. Dar daca iti apar punctulete rosii pe piele, macar stii de la sunt happy

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Expirat nu este acelasi lucru cu alterat. Prin termen de garantie la un produs alimentar se intelege ca acel produs, tinut in conditiile de mediu specificate (temperatura, umezeala) poate fi consumat fara grija in acel interval de timp. Producatorul nu garanteaza ca va fi la fel dupa, si nici in perioada daca nu a fost tinut in conditiile specificate, dar asta nu inseamna ca produsul este alterat.
Acum, referitor la bomboane, daca acestea contin doar zahar, ceva coloranti si arome naturale/identic naturale, atunci nu prea au cum sa se altereze (conditionat sa fie intr-un mediu uscat), si nu cred ca patesti nimic nici daca sunt expirate de un an. Dar daca sunt bomboane care contin ceva grasimi (unt de cacao, arahide, etc), atunci sunt mai usor alterabile, grasimile sunt o hrana mai potrivita pentru microorganisme, si ele produc toxine care pot sa duca, in urma ingerarii lor, la toxiinfectii alimentare.

| darrio2007 a răspuns:

Posibil o mica indigestie.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nimic, dar nu e indicat

| Madayna a răspuns:

Nu ti se intampla nimic devastator.

| meandme77 a răspuns:

Pai...se anunta vremuri cacacioase laughing e doar o bomboana, nu cred ca va avea efecte dezastruoase.

| Anonimainima a răspuns:

Nu cred ca ese ceva grav laughing Dar daca continea unele substante periculoase s-ar putea sa iti apara bube sau sa ai diaree cea ce inseamna indigestie ai grija la ce mananci sanatate!