| DulceataDeCapsuni a întrebat:

Am baut o Fanta expirata de 2 luni, se poate intampla ceva?

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca inca scrii pe aici, dupa atata timp, treaba e buna.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate sa faci o indigestie si eventual diaree.

| sierra1 a răspuns:

Dă-mi un nr de cont și depun eu doi lei in el pentru o fanta buna, Pe aia veche arunc-o

| Panamax a răspuns:

Este la fel si dupa 3 ani.

| ziftode a răspuns:

O sa iti creasca, coada, ca la caini, dar nu pentru ca era expirata ci pentru ca fanta si cola sunt facute din chimicale
si la cate chimicale sunt in asa ceva, data de expirare e pusa relativ la "absolut sigur" de consum
data respectiva se reduce DRASTIC daca sticla e tinuta vara in soare, si (cred ca, dar nu sunt sigur) daca iarna ingheata

cum pana sa o bei tu nu a stat deschisa, si chimicalele nu au putut sa se oxideze... si ai baut-o fara probleme (nu avea gust ciudat), atunci nu cred ca o sa ai nici o problema tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să ți se facă rău, adică să ai diaree sau să ai greață ..Altceva puțin probabil.

| alex15ccc a răspuns:

Daca era expirata de 2-3 ani era ceva, dar dupa 2 luni este ca noua fanta, nu ai ce sa patesti.
fanta, la fel ca si celelalte sucuri, nu contine suc adevarat din fructe, ci arome artificiale obtinute in laborator care nu se strica asa usor.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Nu cred dar s-ar putea sa ai probleme de stomac sa te doară și în cel mai rău caz sa verși dar sa speram ca nu.Numai bine

| beck2804 a răspuns:

Dureri de burta cel mai probabil.

| forgetmynutella a răspuns:

Salut.

Hm... O Fanta expirata este echivalentul unei supradoze de analgezice. (cred) laughing)))

De data asta poți scapa cu o toxiinfecție alimentara.

| Intrebare1234675 a răspuns:

Da, poți sa faci o toxinfectie alimentara. Vorbește cu mediul de familie... Ai cumpărat Fanta aceea de la un magazin și acolo era deja expirat a sau ai pastrat o tu prea mult in casa?

| DulceataDeCapsuni explică (pentru Intrebare1234675):

Abia am cumparat-o acum vreo 4 ore de la un Mega Image