| Cristina_Raluca_1983 a întrebat:

Ce se intampla daca nu iei tratamentul prescris de doctor pentru hipotiroidie secundara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te ingrasi, devii mai lenta in miscari, in gandire, te prstesti, dormi mai mult, esti mai putin activa, esti deprimata, parul ti se rareaste, pielea se usuca si face riduri, inima functioneaza prost si, incet-incet, intri in coma si poti chiar muri daca nu primesti de urgenta tratament.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se vor ACUTIZA simptomele acesteia!

" Cea mai mare parte a simptomelor de hipotiroidie reflecta incetinirea proceselor metabolice.

Simptomele pot fi:
- oboseala
- incetinirea gandirii
- cresterea in greutate
- intoleranta la frig
- pielea poate deveni uscata si creste grosimea ei
- parul poate deveni aspru sau subtire, genele ar putea sa dispara si unghiile pot deveni fragile
- usoara umflare a pleoapelor
- umflarea limbii si raguseala
- incetinirea ritmului cardiac (scade numarul de batai pe minut ale inimii)
- dispnee de efort (lipsa de aer / oboseala in respiratie in timpul efortului)
- poate creste nivelul de colesterol din sange
- incetinirea miscarilor intestinului, constipatie
- femeile cu hipotiroidism pot avea ciclu mestrual neregulat
- cea mai severa forma – coma – foarte rara, apare daca o persoana are hipotiroidie severa si este expusa la un stres (traumatism, infectie, expunerea la frig, precum si anumite medicamente)." - SURSA :
https://www.medicover.ro/......fi-tratata

Toate cele bune.

| Vi003 a răspuns:

Va trebui sa-l iei toata viata, nu-i de joaca! Sanatate!

| Braunion a răspuns:

Te ingrasi grozav, gandesti mai greu, devii somnolenta si pot fi afectate functiile vitale in timp.