| BlossomofBubbles a întrebat:

Ce se intampla daca nu imi fac vaccinul antitetanos? Am fobie de ace,pur si simplu ma ingrozesc si numa daca le vad scot sunete de ceva pe moarte! Parintii imi zic sa il fac, ca daca nu cine stie ce, dar pur si simplu nu pot crying(( Ce ma fac? Trebe sa il facem la scoala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vei fi obligata sa il faci ori de cate ori te intepi sau te tai, chiar si la manichiura. Adica vei evita o injectie cu pretul altor zeci. In rest, sa stii ca in Romania exista oameni care fac tetanos in prezent (nu multi, fiindca toata lumea are destula minte sa se vaccineze), iar cine face boala, moare intotdeauna (nu exista vindecare).
Consulta, in plus, un psihiatru. Daca fobia ta de ace a atins asemenea proportii suicidale, incat preferi sa mori in chinuri decat sa suporti o intepatura de 5 secunde pe care aproape nu o simti, trebuie sa primesti tratament pentru aceasta problema, fiindca te va duce in situatia de a muri de o boala banala, tratabila sau prevenibila. Un psihiatru iti poate recomanda pastile care sa te ajute sa ai un comportament mai aproape de normalitate.

| micurutza2005 a răspuns:

Este important sa il faci, trebuie daca din accident te lovesti intr-un fier ruginit sau altceva un spin, orice si tu nu esti vaccinat te imbolnavesti pentru ca organismul tau nu are anticorpii din vaccin sa lupte cu infectia.nu e asa o tragedie in cateva sec.esti gata nici nu apuci sa iti fie frica si vaccinul e gata. Stii de regula cand ai o fobie de ceva scapi de ea tocmai facand de multe ori acel lucru pana cand fobia dispare si te obisnuiesti cu acel lucru de care ti frica, in cazul tau trebuie doar un vaccin sa faci dr gandeste-te ca faci mai multe si nu mai iti e frica imagineaza-ti ca esti obisnuit cu acele si ca nu iti cade mana de la o intepatura mica de tantar, esti mare nu te mai prostii uita-te in alta parte cand ti-l face si fa-ti curaj pentru ca altfel poate fi periculos de patesti ceva.am avut pacienti care s-au taiat in tabla, sau cu drujba si nu a fost vaccin in spital au luat doar antibiotic ca si protectie si au incercat sa se refaca cu gandul ca nu vor patii nimic pentru ca nu au facut si vaccinul antitetanic.asa ca tu nu mai fa figuri si fa-l sa fi protejat.

| Danzell a răspuns:

Daca nu iti faci antitetanos iti creste riscul de infectie atunci cand de exemplu ai o rana ceva mai urata, sau cand te musca un caine, sau ceva de genul

| FastAndFurious a răspuns:

Ce sa se intample? Te expui aiurea la unele riscuri. O intepatura cu un cui ruginit sau cu o bucata de sarma te duc tot la vaccin pana la urma. Asta daca realizezi pe moment ce s-a intamplat.
Sa-ti descriu cum se manifesta tetanosul? spasme musculare, tremuraturi, rigiditatea fetei, frisoane, pana la insuficienta respiratorie ( sufocare). Si de ce sa risti astea? Da, ai fobie si e greu de inteles ( desi sunt altele mult mai ciudate) dar singura cale sa scapi de ea e sa te intalnesti cu ea. Sa te expui adica.
So, fa vaccinul!

| Robi1444 a răspuns:

Te gandesti asa : Bai mie mi-e frica de un ac? Si in veata altii in puscarie isi fac tatuaje in ochi, aiai adevarata durere, nu acul" Si dupa nu o sa iti mai fie frica!

| xoxoIOANAxoxo a răspuns:

E doar un ac.
Ce te faci? Pai il faci si gata.Sau te duci si dai o gramada de bani la psiholog si poate se intampla un miracol si iti trece frica.
Nu pe bune, hai ca nu doare aproape deloc.Cand o sa faci dragoste prima oara sau o sa nasti, ce mai zici?

| Sonia97 a răspuns:

Eu zic ca nu se intampla nimic...nici eu nu am facut multe vaccine! Din contra, unele vaccine fac rau.dar acum cum crezi tu! happy Oricum bafta daca vei face! :*