| ButterflyButterfly a întrebat:

Ce se intampla daca porti pantofi, cizme, ghete etc, cu toc? Te dor picioarele mai des...sau ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Obosesc picioarele, pot duce la apariția varicelor, edeme (umflarea piciorului), dureri la nivelul genunchilor, etc.
Pentru drumurile lungi, statul în picioare timp îndelungat, etc. trebuie o încălțăminte comodă, talpă ortopedică, amortizoare, piele naturală, etc.
Nu este recomandat, de asemenea, pe timpul sarcinii tocurile, obosești foarte mult coloana vertebrală, cervicală, etc.
Sănătate.
Pa, pa.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Sărut mîna, dumneavoastră purtati tocuri? Si dacă da cît de inalte, multumesc, și vă doresc o seară super.

9 răspunsuri:
| Naspa6969 a răspuns:

Depinde cand, unde si cat ii porti. Daca ii porti in fiecare zi bineinteles la un moment dat o sa te doara picioarele, dar daca porti asa ocazional sau na hai sa spunem 2-3 pe sapt, merge si n-o sa te doara picioarele. happy
Sper ca te-am ajutat.

| Ch??treux a răspuns:

Nu este bine sa porti des tocuri. Te dor picioarele dar pot aparea si alte probleme de sanatate. (de ex probleme cardiace)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Da, dacă le porţi mult timp ( eventual multe ore zilnic ) te vor durea picioarele şi te poţi alege şi cu afecţiuni ale "labei" piciorului ( tălpii, depinde de înălţimea tocului ).

Iar în viitorul îndepărtat, după 35-40 ani, poţi avea diverse afecţiuni ale picioarelor ( gambă şi talpă, în general ).

| Empathizer a răspuns:

Daca tocurile sunt mai inalte de 6 cm si porti tot timpul numai tocuri foarte inalte, suprasoliciti degetul mare de la picior si, in timp, faci monturi. Pe moment, dupa cateve ore de purtat tocuri, te poate durea la baza degetului mare de la picior.

Răspuns utilizator avertizat
| laura81 a răspuns:

Daca incaltamintea este de foarte buna calitate nu vei avea probleme. Daca iti iei pantofi cu toc inalt la 100 lei, mai mult ca sigur te vor durea picioarele, pentru ca nu au un calapod ce imita bine forma piciorului.

Oricum, eu sunt de parere ca ziua nu ar trebui sa porti tocuri mai mari de 5-6 cm. Tocurile foarte inalte sunt de purtat seara.

| xXMomo185 a răspuns:

Nu este adevarat in totalitate. Da, daca ii porti in continuu 15 ore ai dureri daca nu, nu.Eu port si nu am nici picioare strambe nici nu ma dor talpile

| bya2000 a răspuns:

Mama spune ca faci varice de la tocuri.
http://old.csid.ro/......Pid/3.html